RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Pelosi largohet nga Tajvani mes zemërimit të Kinës

pelosi-largohet-nga-tajvani-mes-zemerimit-te-kines

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi është larguar nga Tajvani pas një vizite të shkurtër por të diskutueshme.

Pelosi, politikania më e lartë amerikane që e ka vizituar Tajvanin në 25 vjet – u largua të mërkurën pas takimit me liderët në kryeqytetin Taipei, raportoi BBC të mërkurën.

Por vizita e saj, si pjesë e një turneu më të gjerë aziatik, ndezi zemërim në Pekin pasi ajo injoroi paralajmërimet e tij për të mos udhëtuar në ishull.

Tajvani është i vetëqeverisur – por Kina e sheh atë si një provincë të shkëputur që përfundimisht do të bashkohet me të.

Në një deklaratë të lëshuar të mërkurën, ministri i Jashtëm i Kinës, Ëang Yi, tha se “ata që luajnë me zjarrin nuk do të kenë një fund të mirë dhe ata që ofendojnë Kinën do të ndëshkohen”.

“Shtetet e Bashkuara po shkelin sovranitetin e Kinës nën maskën e të ashtuquajturës demokraci,” shtoi ai.

Si kryetare e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Pelosi është e dyta në radhë pas presidencës amerikane, pas zëvendëspresidentes, Kamala Harris. /koha

Related posts

Belgjika do të thërrasë ambasadorin izraelit në Ministrinë e Jashtme

admin

Deputetët bullgarë miratuan deklaratën për Maqedoninë e Veriut, dënojnë manifestimet antibullgare

rezart morina

Akuzat për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, Izraeli zotohet se do t’u përgjigjet

admin