RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Pentagoni publikon pamjet e përplasjes së avionit rus me dronin amerikan

pentagoni-publikon-pamjet-e-perplasjes-se-avionit-rus-me-dronin-amerikan

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes (Pentagon) publikoi një video, që sipas tyre tregon momentin kur avioni rus godet dronin amerikan mbi Detin e Zi të martën, raporton Anadolu.

Pentagoni ka publikuar pamjet, për siç thonë, se aeroplani rus ka hedhur karburant mbi dronin vëzhgues të Forcave Ajrore të SHBA-së teksa e intercepton atë në hapësirën ajrore ndërkombëtare mbi Detin e Zi.

“Videoja prej 42 sekondash tregon një Su-27 rus që i afrohet pjesës së pasme të dronit MQ-9 dhe fillon të hedhë karburant. Hedhja e karburantit duket se ka për qëllim paaftësimin e instrumenteve të tij optike dhe ta nxjerrë atë nga zona”, tha Pentagoni.

Gjatë afrimit të dytë, i njëjti avion ose një tjetër avion luftarak rus që shoqëronte MQ-9 goditi helikën e dronit, duke ia dëmtuar njërin teh, tha ushtria amerikane.

Ushtria amerikane më tej shton se pas dëmtimit të helikës së dronit Reaper MQ-9, ai u rrëzua në Detin e Zi.

Videoklipi i publikuar nga Pentagoni nuk tregon ngjarjet para ose pas incidentit të rënies.

Pas incidentit, sekretari amerikan i mbrojtjes Lloyd Austin dhe shefi i shtabit të SHBA-së, gjenerali Mark Milley patën një bisedë telefonike me homologët e tyre rusë.

Related posts

Masakra me 13 të ekzekutuar në shkollën ruse, agresori me simbole naziste vret veten pas sulmit

admin

Liberalizmi i vizave: BE do të vëzhgojë me kujdes zbatimin nga Kosova

admin

Kryeministri suedez: Provokimet kundër Kuranit u kthyen në një problem serioz të sigurisë

rezart morina