RTV AHIRETI
Shëndetësi

Përfitimet e jashtëzakonshme shëndetësore të agjërimit – duhet t’i dini patjetër

perfitimet-e-jashtezakonshme-shendetesore-te-agjerimit-–-duhet-t’i-dini-patjeter

Përcaktuar si mospërfillje për të gjitha ose disa ushqime ose pije për një periudhë të caktuar kohore, ka shumë mënyra të ndryshme të agjërimit.

Në përgjithësi, shumica e agjërimeve kryhen gjatë 24-72 orëve.

Agjërimi i vazhdueshëm, nga ana tjetër, përfshin fazën mes periudhave të ngrënjes dhe agjërimit, duke filluar nga disa orë në disa ditë.

Agjërimi ka treguar se ka shumë përfitime shëndetësore, nga humbja e peshës deri te funksionimi më i mirë i trurit.

Këtu janë 7 përfitime shëndetësore të agjërimit – mbështetur nga shkenca:

Promovon kontrollin e sheqerit në gjak duke zvogëluar rezistencën e insulinës

Disa studime kanë zbuluar se agjërimi mund të përmirësojë kontrollin e sheqerit në gjak, gjë që mund të jetë veçanërisht e dobishme për ata që janë në rrezik të diabetit.

Në fakt, një studim në 10 njerëz me diabet të tipit 2 tregoi se agjërimi afatshkurtër uli ndjeshëm nivelet e sheqerit në gjak.

Ndërkohë, një rishikim tjetër zbuloi se agjërimi i përhershëm dhe agjërimi në ditë të alternuara ishin po aq efektive sa kufizimi i marrjes së kalorive në uljen e rezistencës ndaj insulinës.

Zvogëlimi i rezistencës së insulinës mund të rrisë ndjeshmërinë e trupit tuaj ndaj insulinës, duke e lejuar atë të transportojë glukozën nga qarkullimi i gjakut në qelizat tuaja në mënyrë më efikase.

Të shoqëruar me efektet e mundshme të uljes së sheqerit në gjak, mund të ndihmoni në mbajtjen e rregullt të sheqerit në gjak, duke parandaluar spikatje në nivelet e sheqerit në gjak.

Mbani në mend megjithatë se disa studime kanë gjetur se agjërimi mund të ndikojë në nivelin e sheqerit në gjak ndryshe për burrat dhe gratë.

Për shembull, një studim tre javor tregoi se agjërimi në ditë të alternuara keqësoi rregullimin e sheqerit në gjak tek gratë dhe nuk e kishte këtë efekt tek meshkujt.

Promovon Shëndet më të Mirë duke luftuar inflamimin

Ndërsa inflamacioni akut është proces normal imunitar, që përdoret për të ndihmuar në luftimin e infeksioneve, inflamacioni kronik mund të ketë pasoja serioze për shëndetin tuaj.

Hulumtimet tregojnë se inflamacioni mund të përfshihet në zhvillimin e gjendjeve kronike, siç janë sëmundjet e zemrës, kanceri dhe artriti reumatoid.

Disa studime kanë zbuluar se agjërimi mund të ndihmojë në uljen e niveleve të inflamacionit dhe të ndihmojë në promovimin e shëndetit më të mirë.

Një studim në 50 të rritur të shëndetshëm tregoi se agjërimi i përhershëm për një muaj uli ndjeshëm nivelet e shënuesve inflamatorë.

Një tjetër studim i vogël zbuloi të njëjtin efekt kur njerëzit agjëronin për 12 orë në ditë për një muaj.

Për më tepër, një studim i kafshëve zbuloi se pas një diete tepër të ulët kalorike për të imituar efektet e agjërimit, uli nivelet e inflamacionit dhe ishte e dobishme në trajtimin e sklerozës së shumëfishtë, një gjendje kronike inflamatore.

Mund të përmirësojë shëndetin e zemrës duke përmirësuar presionin e gjakut, trigliceridet dhe nivelet e kolesterolit

Sëmundja e zemrës konsiderohet si shkaku kryesor i vdekjes në mbarë botën, duke llogaritur rreth 31.5% të vdekjeve në nivel global.

Ndërrimi i dietës dhe stilit të jetesës është një nga mënyrat më efektive për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Disa kërkime kanë zbuluar se përfshirja e agjërimit në rutinën tuaj mund të jetë veçanërisht e dobishme kur bëhet fjalë për shëndetin e zemrës.

Një studim i vogël zbuloi se tetë javë të agjërimit në ditë alternative zvogëlonin nivelet e kolesterolit “të keq” LDL dhe triglicerideve të gjakut me 25% dhe 32%.

Një studim tjetër në 110 të rritur obezë tregoi se agjërimi për tre javë nën mbikëqyrjen mjekësore uli ndjeshëm presionin e gjakut, si dhe nivelet e triglicerideve të gjakut, kolesterolin total dhe kolesterolin “e keq” LDL.

Përveç kësaj, një studim në 4,629 njerëz e shoqëruan agjërimin me një rrezik më të ulët të sëmundjes së arteries koronare, si dhe një rrezik dukshëm më të ulët të diabetit, i cili është një faktor i rëndësishëm rreziku për sëmundjet e zemrës.

Mund të nxisë funksionimin e trurit dhe të parandalojë çrregullimet neurodegjenerative

Megjithëse hulumtimi është i kufizuar kryesisht në kërkimin e kafshëve, disa studime kanë zbuluar se agjërimi mund të ketë një efekt të fuqishëm në shëndetin e trurit.

Për shkak se agjërimi mund të ndihmojë në lehtësimin e inflamacionit, gjithashtu mund të ndihmojë në parandalimin e çrregullimeve neurodegjenerative.

Në veçanti, studimet në kafshë sugjerojnë se agjërimi mund të mbrojë kundër dhe të përmirësojë rezultatet për gjendje të tilla si sëmundja Alzheimer dhe Parkinson.

Sidoqoftë, nevojiten më shumë studime për të vlerësuar efektet e agjërimit në funksionimin e trurit tek njerëzit.

Ndihmon në humbje të peshës duke limituar konsumin e kalorive dhe duke përshpejtuar metabolizmin

Shumë dietarë zgjedhin agjërimin duke kërkuar një mënyrë të shpejtë dhe të lehtë për të hequr kilogram.

Teorikisht, përmbajtja nga të gjitha ose disa ushqime dhe pije duhet të ulë konsumimin tuaj të përgjithshëm të kalorive, gjë që mund të çojë në humbje të peshës me kalimin e kohës.

Disa kërkime kanë zbuluar gjithashtu se agjërimi afatshkurtër mund të nxisë metabolizmin duke rritur nivelet e neurotransmiterit norepinefrin, gjë që mund të përmirësojë humbjen e peshës.

Në fakt, një rishikim tregoi se agjërimi gjatë gjithë ditës mund të zvogëlojë peshën e trupit deri në 9% dhe të ulë ndjeshëm yndyrën e trupit gjatë 12-24 javëve.

Një rishikim tjetër zbuloi se agjërimi i përhershëm gjatë 3-12 javëve ishte aq i efektshëm në nxitjen e humbjes së peshës, si kufizim i vazhdueshëm i kalorive dhe uljes së peshës trupore dhe masës së yndyrës deri në 8% dhe 16%.

Përveç kësaj, agjërimi u pa të jetë më efektive se kufizimi i kalorive në rritjen e humbjes së yndyrës, duke ruajtur njëkohësisht indet e muskujve.

Rrit sekretimin e hormoneve të rritjes, gjë që është jetësore për rritjen, metabolizmin, humbjen e peshës dhe forcën e muskujve

Hormoni i rritjes njerëzore (HRN) është një lloj i hormoneve proteinike që është qëndrorë për shumë aspekte të shëndetit tuaj.

Në fakt, hulumtimet tregojnë se ky hormon kyç është i përfshirë në rritjen, metabolizmin, humbjen e peshës dhe forcën e muskujve.

Disa studime kanë gjetur se agjërimi mund të rritë natyrshëm nivelet e HRN.

Një studim në 11 të rritur të shëndetshëm tregoi se agjërimi për 24 orë ka rritur ndjeshëm nivelet e HRN.

Një tjetër studim i vogël në nëntë burra zbuloi se agjërimi për vetëm dy ditë çoi në një rritje prej 5 herë në normën e prodhimit të HRN.

Plus, agjërimi mund të ndihmojë në ruajtjen e nivelit të qëndrueshëm të sheqerit në gjak dhe nivelit të insulinës gjatë gjithë ditës, gjë që mund të përmirësojë më tej nivelet e HRN, pasi disa kërkime kanë zbuluar se mbajtja e niveleve të rritura të insulinës mund të reduktojë nivelet e HRN.

Ndihmon në parandalimin e kancerit dhe rrit efektivitetin e kimioterapisë

Një studim në epruveta tregoi se ekspozimi i qelizave të kancerit ndaj disa cikleve të agjërimit ishte po aq efektiv sa edhe kimioterapia në shtyrjen e rritjes së tumorit dhe rritjen e efektivitetit të barnave të kimioterapisë.

Përkundër këtyre gjetjeve premtuese, studime shtesë nevojiten për të parë se si agjërimi mund të ndikojë në zhvillimin dhe trajtimin e kancerit tek njerëzit.

Siguria dhe efektet anësore

Megjithë listën e gjatë të përfitimeve shëndetësore të mundshme që lidhen me agjërimin, mund të mos jetë e duhur për të gjithë.

Nëse vuani nga diabeti ose nga sheqeri i ulët i gjakut, agjërimi mund të çojë në mpiksje dhe rënie në nivelet e sheqerit tuaj në gjak, gjë që mund të jetë e rrezikshme.

Është mirë të flisni me mjekun tuaj në qoftë se keni ndonjë gjendje themelore shëndetësore ose po planifikoni të agjëroni për më shumë se 24 orë.

Përveç kësaj, agjërimi nuk rekomandohet në përgjithësi pa mbikëqyrje mjekësore për të moshuarit, adoleshentët ose njerëzit që janë nën peshë.

Nëse vendosni të provoni agjërimin, sigurohuni që të qëndroni mirë hidratuar dhe mbushni dietën tuaj me ushqime të dendura ushqyese gjatë periudhave tuaja të ngrënies për të maksimizuar përfitimet potenciale shëndetësore.

Përveç kësaj, nëse agjëroni për periudha më të gjata, përpiquni të minimizoni aktivitetin fizik intensiv dhe të merrni shumë pushim.

The post Përfitimet e jashtëzakonshme shëndetësore të agjërimit – duhet t’i dini patjetër appeared first on Lajmi.net.

Related posts

Keni dëgjuar për kurën me tri lugë vaj ulliri në ditë, ja se çfarë shëron

admin

Këto janë tre ushqimet më të këqija për trurin

admin6

Mëngjesi i shëndetshëm

RTI