RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Përfitimet e kefirit dhe njerëzit që nuk duhet ta konsumojnë atë

​perfitimet-e-kefirit-dhe-njerezit-qe-nuk-duhet-ta-konsumojne-ate

Për shkak të pasurisë së lëndëve ushqyese dhe probiotikëve që përmban, kefiri është bërë shumë popullor dhe shumë e preferojnë atë në vend të kosit.

Kefiri është një pije e kultivuar, e fermentuar që i ngjan kosit. Në thelb, kefiri bëhet nga fermentimi i kokrrave “kefir”, të cilat i ngjajnë lulelakrës në miniaturë. Këto kokrra përbëhen nga kazeinë dhe koloni xhelatinoze të mikroorganizmave që kultivohen në mënyrë simbiotike.

Përfitimet

Një pjesë e arsyes se pse kefiri është bërë më i përballueshëm dhe më i përhapur vitet e fundit ka të ngjarë për shkak të përfitimeve të tij shëndetësore. Ai përmban shumë lëndë ushqyese, shumë proteina, vitamina B, kalium dhe kalcium. Kalciumi ndihmon në ndërtimin e kockave të forta, proteinat ndërtojnë muskuj të fortë dhe kaliumi është i rëndësishëm për shëndetin e zemrës, raporton Medical News Today.

Por probiotikët janë përfitimet më të forta shëndetësore që kefiri ofron. Sipas klinikës Mayo, probiotikët mund të ndihmojnë:

përmirësimi i raportit të baktereve të shëndetshme në traktin gastrointestinal

trajtojnë dispepsi, veçanërisht pas përdorimit të antibiotikëve

trajtoni sindromën e zorrës së irrituar ose lehtësoni simptomat e tij

zvogëlojnë ose parandalojnë infeksionet gastrointestinale ose nxisin rikuperimin pas tyre

parandaloni ose ndihmoni në trajtimin e infeksioneve vaginale

parandalojnë ose ndihmojnë në trajtimin e infeksioneve të traktit urinar

Përfitimet shëndetësore të kefirit mund të shtrihen përtej probiotikëve. Një studim zbuloi se kefiri mund të jetë i dobishëm në uljen e kolesterolit dhe stimulimin e sistemit imunitar.

Efektet anësore të kefirit dhe kush nuk duhet ta konsumojë

Edhe pse konsumimi i kefirit sjell shumë përfitime shëndetësore, disa efekte anësore janë gjithashtu të mundshme. Këto përfshijnë kapsllëkun dhe ngërçet e stomakut, dhe më shpesh njerëzit i ndjejnë ato pas konsumimit të parë të kefirit.

Për më tepër, kefiri konsiderohet i sigurt për fëmijët nga mosha një deri në pesë vjeç, por së pari duhet të konsultoheni me pediatrin ose mjekun e përgjithshëm. Fëmijët nën një vjeç nuk mund të konsumojnë produkte qumështi të prodhuara nga qumështi i lopës, por atyre u lejohet qumështi i gjirit, i cili përmban probiotikë natyralë.

Njerëzit me sëmundje autoimune duhet gjithashtu të flasin me mjekun e tyre përpara se të konsumojnë kefir. Megjithëse bakteret në kefir janë të dobishme për njerëzit me sistem të fortë imunitar, ai mund të rrisë infeksionet ose të përkeqësojë gjendjet tek ata, sistemi imunitar i të cilëve është jashtë ekuilibrit.

Related posts

Forconi kujtesën duke konsumuar bajame!

rezart morina

Këto janë ushqimet që duhet të shmangni 4 orë para se të notoni

admin

Ekspertët: Heqja e qimeve të hundës mund të çojë në infeksion kërcënues për trurin

rezart morina