RTV AHIRETI
Shëndetësi

Përfitimet shëndetësore nga konsumimi i limonit jeshil

perfitimet-shendetesore-nga-konsumimi-i-limonit-jeshil

Shpesh përdoret për të shtuar pak shije agrumeve ose disa ushqimeve, megjithatë, ka shumë më tepër se sa kaq që duhet të dini rreth lime.

Ka një numër përfitimesh shëndetësore që lidhen me këtë fryt të vogël. I përdorur prej shekujsh për të trajtuar sëmundje të ndryshme, shumë njerëz mbështeten në lime për të zbutur dhe trajtuar dhimbjet e tyre.

I besueshëm dhe i shijshëm, nuk është çudi që kaq shumë njerëz të zgjedhin atë për tu shëruar.

Mund të ndihmojë në parandalimin e kancerit
Sipas një artikulli të “Food Facts” antioksidantët që gjenden në lime ndihmojnë për të ndaluar krijimin e qelizave të kancerit. Kjo tregon se lime mund të ngadalësojnë ose ndoshta ta frenojnë përparimin e llojeve të caktuara të kancerit.

Bën mirë për tretjen
Aroma e lime në të vërtetë ndihmon në tretje. Ai kontribuon në lagien e gojës që më pas ta përgatis atë për hapat e tretjes. Acidet në fruta ndihmojnë në shkatërrimin e ushqimit dhe lehtëson tretjen në sistemin tuaj.

Ndihmon personat që janë me diabet
Fibra e tretshme të gjetura në lime ndihmojnë në nivelet e glukozës në gjak. Për shkak të indeksit të ulët të fliceminë, lime kontribuon në reduktimin e dëshirës për sheqer të pacientëve diabetikë.

Bën mirë për sytë
Përqendrimi i lartë i Vitaminës C ka dëshmuar të ketë përfitime të mëdha për sytë. Vetitë antioksiduese ndihmojnë në mbrojtjen e syve nga çështjet që lidhen me plakjen dhe madje edhe infeksionet.

Related posts

Çfarë është trauma transgjenerative?

admin

Fruthi po përhapet nga mosvaksinimi/ Është shkelur ligji me pranimin në shkolla pa certifikatë vaksinimi

rezart morina

A i dini përfitimet shëndetësore që merrni nëse agjëroni?

rezart morina