RTV AHIRETI
Shëndetësi

Përfitimet shëndetësore të avokados

perfitimet-shendetesore-te-avokados

Avokadot janë një nga ushqimet më të shijshme, të pasura me ushqyese në planet. Një rishikim i botuar në 2020 në Frontiers in Nutrition zbuloi se konsumuesit e rregullt të avokados kanë konsum më të lartë të fibrave, vitaminave E dhe K, magnezit dhe kaliumit se të tjerët.

Një avokado e plotë ofron lëndët ushqyese të mëposhtme:

Kalori: 227 kalori, kryesisht nga 20 gram yndyrë të shëndetshme

Proteina: Pothuajse 3 gram proteina

Karbohidratet: Rreth 12 gram karbohidrate, që është mbi 30% e objektivit ditor të fibrave

Folate: 30% e vlerës ditore për folatin, vitaminat B janë përgjegjëse për metabolizmin e energjisë dhe prodhimin e qelizave të reja.

Vitamina K: 36% e vlerës ditore për vitaminën K, është e nevojshme për koagulimin e gjakut dhe shëndetin e kockave

Vitamina C: 20% e vlerës ditore për vitaminën C, një antioksidant i tretshëm në ujë që mbështet shëndetin imunitar dhe ndihmon sintezën e kolagjenit për të nxitur shërimin e plagëve.

Vitamina E: 13% e vlerës ditore për vitaminën E, një antioksidant i tretshëm në yndyrë që mbështet strukturën e qelizave.

Kaliumi: 20% e vlerës ditore për kaliumin, një elektrolit që mbështet shumë reaksione kimike dhe funksione nervore, muskujve dhe zemrës

Magnezi: 10% e vlerës ditore për magnezin, i klasifikuar si një mineral kryesor është thelbësor për reaksionet strukturore dhe kimike në trupin e njeriut.

Ngrënia e yndyrave të shëndetshme ndihmon në zbrazjen e stomakut, gjë që ju mban të ngopur më gjatë se zakonisht dhe vonon rikthimin e urisë.

Mendimi se ngrënia e yndyrës ju bën të shtoni peshë është i gabuar. E vërteta është se ngrënia e yndyrave “të shëndetshme” është një strategji e zgjuar për humbjen e peshës.

Related posts

​Përfitimet shëndetësore të gështenjave

admin

10 minuta lexim në ditë zvogëlojnë ankthin

admin

Kurti: Rritja e çmimeve nuk po ndodh vetëm në Kosovë, po i marrim masat e nevojshme për t’u dalë në ndihmë qytetarëve

admin