RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Përfitimet shëndetësore të gështenjave

​perfitimet-shendetesore-te-geshtenjave

Stina e gjetheve që bien na sjell fruta shumë të shëndetshme dhe të vlefshme kur bëhet fjalë për lëndët ushqyese, mineralet dhe vitaminat.

Bëhet fjalë për një gështenjë, e cila përveçse do t’i shtojë shijet e ndryshme, mund të jetë edhe ilaç.

Ashtu si arrat e tjera, edhe gështenjat përmbajnë yndyrë, por në një sasi më të vogël. Nuk është shëndoshë dhe përmban vitamina që do të kenë një efekt të madh në organizëm. Një sasi e shëndetshme e gështenjave në ditë, në mënyrë që të merrni të gjitha vetitë e saj pozitive, është 85 gramë.

Vetitë ushqyese të gështenjave

Gështenja përmban vetëm një gram yndyrë dhe më pak se 70 kalori për 30 gramë. Gjithashtu përmban vitaminë C, e cila e bën atë një frytë të veçantë. Një dozë ditore prej 85 gramë gështenja përmban deri në 45 për qind të nevojave ditore të trupit për vitaminë C.

Fruta e gështenjës është e pasur me folate, e cila është një karakteristikë e perimeve me gjethe jeshile. Përveç vitaminës C, do të gjeni edhe vitamina B1, B2 dhe B6 dhe acid folik. Ai është përgjegjës për formimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe sintezën e ADN-së. Ky ushqim është i mirë për gratë shtatzëna, sepse parandalon shfaqjen e anomalive në fetus.

Duke ngrënë gështenja, do të futni në trupin tuaj substanca të rëndësishme si fibra, magnez, bakër, mangan, kalcium, hekur, zink dhe kalium.

Duke konsumuar gështenja, fibra do të ndihmojë në uljen e niveleve të kolesterolit. Gështenjat mund të përdoren për të bërë miell dhe pure, sepse, ashtu si lajthitë dhe bajamet, ato janë pa gluten. Nga ana tjetër, ka një përqindje më të lartë të niseshtesë, andaj ngjan më shumë me patatet dhe misrin.

Gështenja si ilaç

Këtë frutë mund ta hani të zier, të pjekur ose të përgatitur në çaj. Në çdo formë do të ndjeni shijen e tij interesante dhe do të merrni të gjitha vlerat ushqyese.

Çaji i gështenjës

Gështenjat dihet se ndihmojnë me problemet e tretjes dhe veshkave. Çaji i gështenjës ndihmon me simptomat e astmës dhe bronkitit.

Gështenja e kalit për venat

Është e rëndësishme të dini se si të dalloni një gështenjë të egër nga një gështenjë shtëpiake, sepse gështenjat e egra nuk janë të ngrënshme. Pavarësisht, prej tij bëhen tinktura dhe kremra të ndryshëm, sepse është edhe shumë medicinal.

Gështenja e kalit si ilaç përdoret për problemet me venat e zmadhuara dhe kapilarët e thyer, hemorroidet, menstruacionet e dhimbshme dhe zmadhimin e prostatës.

Gështenjat përmbajnë nivele të larta të yndyrave të pangopura, të tilla si oleik dhe palmitik. Ata mbrojnë sistemin kardiovaskular dhe do të ndihmojnë, së bashku me fibrat në gështenjë, në uljen e nivelit të kolesterolit.

Ajo largon ujin e tepërt

Gështenja ka aftësinë për të nxjerrë ujin nga trupi, ndaj ndihmon në problemet me veshkat dhe stomakun. Do të ndihmojë në qarkullimin dhe rrjedhjen e ushqimit nëpër zorrët, si dhe ujin.

Ka një efekt antiinflamator

Për shkak të vetive antiinflamatore, gështenja është një ushqim ideal për njerëzit që vuajnë nga artriti dhe reumatizma.

Kini kujdes kur blini gështenja

Kur blini gështenja të freskëta, zgjidhni fruta me sipërfaqe të shndritshme dhe pa dëmtime të dukshme të guaskës. Kur i merrni në dorë, pesha duhet të korrespondojë me madhësinë e tij.

Related posts

Si të ulni nivelin e sheqerit në gjak përmes ushqimeve

admin

Shenjat e para që paralajmërojnë sëmundjen e Alzheimerit

rezart morina

Çfarë duhet të hani pas ushtrimeve në palestër?

admin