RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Përmbytjet në Libi, mbi 5 mijë të vdekur, Begaj: Lutemi për popullin libian në këtë kohë të vështirë

permbytjet-ne-libi,-mbi-5-mije-te-vdekur,-begaj:-lutemi-per-popullin-libian-ne-kete-kohe-te-veshtire

Të paktën 5,300 njerëz njerëz kanë vdekur dhe 10 mijë të tjerë raportohen të zhdukur pasi shirat e dendur në Libinë verilindore shembën dy diga, duke shtuar më shumë ujë në zonat e përmbytura.

Vetëm në qytetin Derna, më të goditurin nga fatkeqësia, raportohet për rreth 6 mijë njerëz të zhdukur.

Një mesazh ngushëllimi ka ardhur edhe nga presidenti Bajram Begaj. “Mendimet dhe lutjet tona janë me popullin e Libisë gjatë kësaj kohe të vështirë. I shpreh ngushëllimet e mia të përzemërta familjeve që kanë humbur të dashurit për shkak të ndikimit shkatërrues të stuhisë Daniel në Libinë lindore.”, shkroi ai.

Related posts

Ukraina synon ta rimarrë gjithë territorin, kërkon përshpejtim të dërgesës së armëve nga Perëndimi

admin

Presidenti Erdoğan pret fëmijët palestinezë të plagosur në Gaza

admin

Maqedoni e Veriut, mbërrin grupi i parë i haxhinjve

rezart morina