RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Përmbytjet në Libi, shkon në 150 numri i viktimave

permbytjet-ne-libi,-shkon-ne-150-numri-i-viktimave

Ka shkuar në 150 numri i të vdekurve nga përmbytjet e shkaktuara nga shirat e rrëmbyeshëm në Libi.

“Të paktën 150 njerëz kanë vdekur për shkak të përmbytjeve të shkaktuara nga stuhia Daniel në Derna, në zonat e Jabar Al-Akhtar dhe periferitë e Al-Marj në Libinë lindore,” tha Mohamed Masoud, një zëdhënës i qeverisë.

Në videot e postuara në rrjetet sociale shihen njerëzit duke u ngjitur në çatitë e shtëpive të tyre ose në makina në përpjekje për të marrë ndihmë ndërsa stuhia Daniel goditi qytetet Bengazi, Sush, Al Bayda, Al Marj dhe Derna, duke shkaktuar përmbytje të rënda.

Autoritetet shpallën gjendjen e jashtëzakonshme, duke urdhëruar mbylljen e shkollave dhe dyqaneve. /abcnews

Related posts

Kurti flet me zyrtarin e Shtëpisë së Bardhë dhe tre senatorë amerikanë

admin

Osmani takohet me Hovenier, diskutojnë për zhvillimet e fundit dhe për dialogun Kosovë – Serbi

admin

Erdoğan: Turqia do të vazhdojë të qëndrojë në krah të vëllezërve të saj në Ballkan

admin