RTV AHIRETI
Shëndetësi

Personat që këshillohen të mos konsumojnë banane

personat-qe-keshillohen-te-mos-konsumojne-banane

Bananet janë një burim i mirë i disa vitaminave dhe mineraleve, veçanërisht kaliumit, vitaminës B6 dhe vitaminës C. 

Bananet janë një burim i mirë i kaliumit. Një dietë e lartë me kalium mund të ulë presionin e gjakut te njerëzit me nivele të larta dhe të përmirësoj shëndetin e zemrës.

Bananet janë fruta e preferuar e shumë njerëzve, por ato mund të jenë problem serioz në një situatë kur keni një nga sëmundjet e zorrëve në fazën akute.

Personat me gastrit këshillohen të hanë banane për të reduktuar aciditetin e stomakut dhe rrezikun e urthit, por është më mirë të shmangni këtë frutë në rast të sëmundjeve të zorrëve në fazën akute.

Mjekët paralajmërojnë gjithashtu se bananet për gastrit nuk duhet të kombinohen me asnjë produkt tjetër dhe kombinimi i vetëm i mundshëm është me kefir, salcë kosi, djathë të freskët, qumësht ose mollë.

Related posts

Virozat dhe gripi në Vlorë! Dyndje e të vegjëlve në pediatri

rezart morina

Nisni ditën me mollë për të qenë të shëndetshëm

admin

Supa me vitamina: Heq dy kilogramë për vetëm 10 ditë

rezart morina