RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Pesë palestinezë u vranë gjërsa forcat izraelite sulmuan kampin e Bregut Perëndimor

pese-palestineze-u-vrane-gjersa-forcat-izraelite-sulmuan-kampin-e-bregut-perendimor

Të paktën 91 u plagosën ndërsa ushtarët izraelitë sulmuan kampin Jenin, të mbështetur nga përdorimi i rrallë i helikopterëve.

Familjarët varrosën të dashurit e tyre disa orë pasi ushtria izraelite përdori helikopterë gjatë një sulmi në shkallë të gjerë në kampin e refugjatëve Jenin të Bregut Perëndimor të pushtuar, duke vrarë pesë palestinezë dhe duke plagosur të paktën 91.

Përleshjet më të ashpra në vite filluan herët të hënën pasi ushtarët izraelitë sulmuan kampin, duke qëlluar me municion të vërtetë. Helikopterët luftarakë u përdorën për herë të parë në dekada pas luftimeve disa orëshe që pasuan.

Një nga viktimat palestineze ishte një fëmijë.

Ministria palestineze e Shëndetësisë i identifikoi viktimat si Ahmed Saqr, 15 vjeç, Khaled Darwish, 21, Qassam Sariya, 19 vjeç, Qassam Faisal Abu Sirriya, 29 vjeç dhe Ahmed Daraghmeh.

Të paktën 22 palestinezë të plagosur besohet se janë në gjendje kritike.

Duke raportuar nga Bregu Perëndimor i pushtuar, Nida Ibrahim i Al Jazeeras tha se forcat ushtarake izraelite u tërhoqën nga kampi pas disa orësh.

Related posts

Trump deklarohet i pafajshëm për akuzat për mbajtjen e dokumenteve sekrete në rezidencë

rezart morina

Autobusi i aksidentuar në Vragoli po barte nxënës nga Presheva

rezart morina

Ministrja gjermane: Është ende herët për të thënë se Ukraina po e fiton luftën

admin