RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Policia dhe Prokuroria me aksion në Mitrovicë e Prishtinë për trafikim me armë – arrestohen pesë persona

policia-dhe-prokuroria-me-aksion-ne-mitrovice-e-prishtine-per-trafikim-me-arme-–-arrestohen-pese-persona

Prokuroria Speciale ka njoftuar se me urdhër të saj, policia gjatë ditës së djeshme më 12 mars 2023, ka realizuar një operacion policor në rajonin e Mitrovicës Jugore dhe Prishtinës, i cili ka përfshirë pesë (5) lokacione të ndryshme, ku ka rezultuar me arrestimin e pesë (5) personave të dyshuar për trafikim me armë.

“Të dyshuarit në mënyrë të organizuar si grup i rrezikshëm kriminal, dyshohet se kanë kryer veprat penale “Pjesëmarrja ose organizimi i grupit kriminal të organizuar’’ nga neni 277 lidhur me veprat penale “Importi, eksporti, furnizimi, transportimi, prodhimi, këmbimi, ndërmjetësimi ose shitja e paautorizuar e armëve apo materieve plasëse” nga neni 364 dhe veprën penale ”Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve” nga neni 366”, thuhet në njoftim.

Gjatë operacionit janë arrestuar pesë persona me inicialet S. S., S. S., E. Xh., Sh. D. dhe Sh. J., si dhe gjatë kontrollit dhe bastisjeve të kryera në prona/shtëpi banimi, në cilësi të provave materiale janë sekuestruar: 20 armë (AK-47), 20 karikatorë AK 47, dy automjete, 6 telefona si dhe dokumente relevante për rastin.

Më tej në njoftim thuhet se Prokuroria Speciale mbetet e përkushtuar në hetimin e plotë të këtij rasti, si dhe të gjitha rasteve të cilat janë në kompetencë të kësaj prokurorie.

Me vendim të prokurorit kompetent pesë të dyshuarit e arrestuar janë dërguar në mbajtje për 48 orë, për të vazhduar me procedura të mëtejme ligjore.

“Policia e Kosovës dhe Prokuroria e Shtetit mbeten të përkushtuara në realizimin e detyrave dhe autorizimeve ligjore në interes të ruajtjes së rendit dhe sigurisë publike, parandalimit të veprimtarive të ndryshme kriminale dhe sjelljen para drejtësisë të personave të dyshuar”, thuhet në njoftim.

Related posts

Vjosa Osmani nuk merr pjesë në dëgjimin publik për Projektligjin për liritë fetare

admin

Mbi 10 mijë punonjës të tre prodhuesve të mëdhenj amerikanë të makinave futen në grevë

rezart morina

Pavarësisht luftës, qyteti ukrainas pret 30 000 pelegrinë hebrenj

rezart morina