RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Policia sekuestron sasi rekorde kokaine në Itali

policia-sekuestron-sasi-rekorde-kokaine-ne-itali

Autoritetet policore kanë kryer bastisjen më të madhe të drogës në territorin italian në brigjet jugore të Sicilisë, ka bërë të ditur policia italiane të premten, shkruan AP.

Policia kufitare e Guardia di Finanza ka njoftuar në një deklaratë se autoritetet filluan ta monitoronin një anije të dyshimtë që po mbante një pozicion jashtë ujërave territoriale italiane në Ngushticën e Sicilisë.

Policia kishte siguruar imazhe të pakove të shumta në kuvertën e anijes, të cilat më pas u hodhën në det për t’u mbledhur nga një varkë peshkimi në pritje.

Policia kufitare italiane e ka sekuestruar varkën e peshkimit dhe gjeti gjithsej 5.3 tonë kokainë, me vlerë rreth 850 milionë euro. Në bastisje u arrestuan pesë persona.

Related posts

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, ka përgëzuar ratifikimin e marrëveshjeve të procesit të Berlinit

admin

Marrëveshja e Ohërit, ndër temat për të cilën Gërvalla do të flasë në Këshilli i Sigurimit

admin

Erdoğan për CNN International: Populli turk do të dëshmojë fuqinë e demokracisë turke

rezart morina