RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Polonia dërgon mijëra ushtarë pranë kufirit me Bjellorusinë

polonia-dergon-mijera-ushtare-prane-kufirit-me-bjellorusine

Polonia ka nisur t’i dërgojë mbi 1000 trupa ushtarake në lindje të vendit, mes shqetësimeve në rritje se prania e mercenarëve të “Wagnerit”, në Bjellorusi, mund të çojë në rritje të tensionit në kufirin e saj, raportoi TheGuardian të dielën.

Ministri polak i Mbrojtjes, Mariusz Błaszczak, bëri të ditur lëvizjen e ushtarëve, duke shtuar se janë në gatishmëri të plotë.

“Mbi 1000 ushtarë dhe gati 200 njësi pajisje nga Brigada e 12-të dhe e 17-të, të mekanizuara, kanë nisur të lëvizin drejt lindjes…Ky është një demonstrim i gatishmërisë sonë për t’iu përgjigjur përpjekjeve për destabilizim pranë kufirit në vendin tonë”, shkroi ai.

Të dielën e kaluar, Polonia ka bërë te ditur se do t’i dërgonte 500 zyrtarë policorë për të forcuar sigurinë në kufirin e saj me Bjellorusinë.

Vendimi i presidentit rus, Vladimir Putin, për t’u ofruar ushtarëve të “Wagnerit”, zgjedhjen e zhvendosjes në Bjellorusi ka ngritur frikën mes anëtarëve lindorë të NATO-s, se prania e mercenarëve të Yevgeny Prigozhinit, do të shkaktojë paqëndrueshmërinë më të madhe në rajon.

Një udhëheqës i lartë i “Wagnerit” u citua duke thënë të shtunën (8 korrik), se mercenarët po përgatiteshin të lëviznin në Bjellorusi. /koha

Related posts

Sulmohet Putin? Atentat me tritol gjatë një udhëtimi me limuzinë

admin

SBAShK: Mësimdhënësit arritën t’i përfundojnë njësitë mësimore, orët e humbur s’u zëvendësuan në tërësi

admin

RMV: Kovaçevski paralajmëron veting në gjyqësor, pas kritikave të DASH-it

admin