RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Presidenca turke dënon djegien e Kuranit të Shenjtë në Suedi

presidenca-turke-denon-djegien-e-kuranit-te-shenjte-ne-suedi

Drejtori i Komunikimit në Presidencën Turke, Fahrettin Altun, ka dënuar ashpër djegien e Kuranit të Shenjtë para një xhamie në Stokholm të Suedisë. Altun shprehu zhgënjimin e tij me aktet e përsëritura të islamofobisë dhe urrejtjes ndaj fesë, veçanërisht brenda autoriteteve evropiane.

Në një postim në mediat sociale të shpërndarë në anglisht, Altun e etiketoi djegien e Kuranit në Suedi si të neveritshme, duke theksuar kohën e incidentit në një nga ditët më të shenjta për muslimanët. Ai më tej pohoi se ata që kërkojnë të bëhen aleatë me NATO-n nuk duhet të tolerojnë apo mundësojnë veprimet shkatërruese të terroristëve islamofobikë dhe ksenofobikë.

Në postimin e Altun thuhej: “Ky është padyshim një tjetër akt terrorist provokues që synon fenë tonë në këtë ditë të shenjtë. Siç tha ministri ynë i Jashtëm Hakan Fidan, kushdo që mundëson këtë akt kriminal është bashkëpunëtor. Autoritetet suedeze duhet të marrin masa të shpejta dhe të marrin një qëndrim të qartë kundër terrorizmit. në të gjitha format e saj. Ata nuk mund të fshihen pas justifikimit të lirisë së shprehjes dhe lirisë së fjalës.”

Duke theksuar rëndësinë e luftimit të terrorizmit si një kërkesë themelore në një shoqëri të civilizuar dhe një parakusht për aleanca serioze, Altun shprehu shpresën se autoritetet evropiane do të njohin kërcënimin që vjen nga urrejtja kundër Islamit. /mesazhi

Related posts

Hetohet vdekja e 28 vjeçarit në Gostivar, dyshime për vetëvrasje

admin

Termokosi pret raportin e ZRrE-së për tarifat e reja të ngrohjes

admin

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta sot në Kosovë

admin