RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Presidentes i kërkohet autorizimi për nënshkrim, Kosova përfiton 62 milionë euro nga BE-ja

presidentes-i-kerkohet-autorizimi-per-nenshkrim,-kosova-perfiton-62-milione-euro-nga-be-ja

Qeveria në mbledhjen e saj ka shqyrtuar propozim-vendimin që presidentes Vjosa Osmani t’i kërkohet autorizimi që zv/kryeministri Besnik Bislimi ta nëshkruajë Marrëveshjen Financiare IPA 2022.

Bislimi ka thënë se teksti i marrëveshjes është gati dhe duhet të jepet autorizimi nga presidentja që të nënshkruhet.

“Me vendimin e Qeverise më 9 shkurt është miratuar edhe nsma për lidhjen e marrëveshjes financiare mes Kosovës dhe BE-së për këtë program. Pasi që teksti i marrëveshjeje është zhvilluar me BE-në, tanimë është final dhe meqë është përkthyer në gjuhët zyrtare na duhet dhënia e autorizimit të presidentes që ta nënshkruajmë”, ka thënë ai.

Sipas Bislimit hyrja në fuqi e kësaj marrëveshjeje mundëson që Kosova të përfitojë mbi 62 milionë euro.

“Hyrja në fuqi mundson që Kosova të përfitojë 62.25 milionë euro nga Bashkimi Evropian, mjete këto që do të zbatohen për projekte siç janë përkrahja për profesione të lira në Kosovë, instrumenti i përafrimin me BE-në, eficienca e energjisë, ekonomia qarkore dhe menaxhimi i mbeturinave, ujërat e zeza, kthimi dhe integrimi i komuniteteve. Fondet do të kombinohen edhe me disa bashkëfinancime nga Kosova në vlerën e 4.7 milionë eurove dhe me financime nga partnerët e tjerë 24.88 milionë euro. Në total fillon zbatimi i fondeve në vlerë prej 91.83 milionë eurove”, ka deklaruar ai.

Related posts

Forcës së Sigurisë së Kosovës i shtohen edhe specialistët e parë për sulme ajrore

admin

Finlandë: Nis punën reaktori më i madh bërthamor në Evropë

admin

PE njeh si gjenocid urinë në Ukrainë

admin