RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

​Presidenti Begaj për herë të parë në Kosovë, pritet me ceremoni shtetërore

​presidenti-begaj-per-here-te-pare-ne-kosove,-pritet-me-ceremoni-shteterore

Me nderimet më të larta shtetërore, presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka pritur në takim homologun e saj nga Shqipëria, Bajram Begaj.

Kjo është vizita e parë zyrtare e Begajt jashtë Shqipërisë prej kur e ka marrë postin e kreut të shtetit.

Me ftesë të presidentes Osmani, Begaj do të qëndrojë në Kosovë dy ditë, ndërsa do të takojë edhe kryeministrin dhe kryetarin e Kuvendit.

Begaj do të takojë edhe krerët e partive opozitare në Kosovë si dhe do të bëjë homazhe të varrezat e familjes Jashari dhe të varri i presidentit historik Ibrahim Rugova.

Ai gjithashtu do të bëjë nderime para memorialit për Persona të Zhdukur në Prishtinë.

Presidenti i Shqipërisë do të ketë takim edhe me komandantin e KFOR-it, trupat e Forcave të Armatosura Shqiptare në kuadër të KFOR-it në Pejë si dhe kryetarin e Prizrenit, Shaqir Totaj.

Related posts

Japonia nis ekipet e shpëtimit për në Turqi

admin

Historiania serbe: Kosovën e kemi humbur, jam kundër Asociacionit

rezart morina

“Turqia do të vazhdojë të mbështesë Bosnje e Hercegovinën në të gjitha sferat”

admin