RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Presidenti i Ukrainës takohet me kryeministrin britanik në Londër

presidenti-i-ukraines-takohet-me-kryeministrin-britanik-ne-londer

Në një vizitë të papritur në Britani të Madhe sot, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u takua me kryeministrin britanik Rishi Sunak në Londër, raporton Anadolu.

Në aeroportin “Stansted”, Sunak mirëpriti Zelensky-n, i cili po viziton Britaninë e Madhe për herë të parë që nga fillimi i luftës së Rusisë kundër Ukrainës shkurtin e kaluar.

Më pas të dy udhëheqësit mbërritën në “Downing Street” për bisedime.

Presidenti ukrainas pritet gjithashtu t’i drejtohet Parlamentit britanik dhe do të vizitojë trupat ukrainase që po stërviten në vend.

Po ashtu edhe Mbreti Charles do të takohet me Zelensky-n, njoftoi Buckingham Palace.

Ndërkohë, Britania e Madhe paralajmëroi sanksione të reja ndaj Rusisë, duke shënjestruar gjashtë subjekte dhe tetë individë, njoftoi Ministria e Jashtme në një deklaratë të mërkurën.

Related posts

Baykar i Turqisë planifikon prodhimin e një droni të ri luftarak ajror “të një niveli tjetër” – VIDEO

admin

Afrika e Jugut parashtron “kërkesë urgjente” në GJND për masa shtesë përballë sulmeve izraelite

admin6

Gjermani: Pezullohet greva e trenave, punëtorët arrijnë marrëveshje me punëdhënësit

rezart morina