RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Presidenti palestinez Mahmoud Abbas në Katar për bisedimet e armëpushimit në Gaza

presidenti-palestinez-mahmoud-abbas-ne-katar-per-bisedimet-e-armepushimit-ne-gaza

Abbas është planifikuar të takohet me emirin e Katarit të hënën, ndërsa lufta po vazhdon.

Presidenti palestinez Mahmoud Abbas ka mbërritur në Doha për bisedime për sigurimin e armëpushimit në Gaza me emirin e Katarit, vendi i të cilit ka qenë në qendër të përpjekjeve ndërmjetësuese midis Izraelit dhe Hamasit.

Agjencia zyrtare palestineze e lajmeve Wafa tha se Abbas do të takohej me Emirin Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani të hënën, por nuk tha nëse ai do të takonte gjithashtu udhëheqësit e Hamasit, me të cilët ka qenë prej kohësh në mosmarrëveshje.

Vizita vjen ndërsa kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu është zotuar të avancojë planet për një ofensivë tokësore në Rafah, pavarësisht rritjes së alarmit ndërkombëtar për pasojat e mundshme për 1.4 milionë civilët palestinezë të grumbulluar në qytetin në jug të Gazës. /mesazhi

Related posts

BE-ja thirrje Izraelit të kompensojë dëmin për shembjen e shkollës së ndërtuar me financimet e saj

rezart morina

Protesta masive në Izrael, pas shkarkimit të Ministrit të Mbrojtjes

admin

Një tërmet me magnitudë 7.3 godet Indonezinë, duke shkaktuar paralajmërim për cunami

rezart morina