RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Presidenti turk shpreh shqetësim për zhvillimet në Tunizi

presidenti-turk-shpreh-shqetesim-per-zhvillimet-ne-tunizi

Presidenti i Turqisë tha të martën vonë se do të flasë me autoritetet në Tunizi për të përcjellë shqetësimin e tij për arrestimin e liderit të Partisë Ennahda, Rached Ghannouchi.

“Administrata aktuale në Tunizi arrestoi vëllanë Ghannouchi. Ne ende nuk kemi qenë në gjendje të kontaktojmë autoritetet në Tunizi përmes telefonit, por do të vazhdojmë të përpiqemi t’i kontaktojmë ata. Nëse jemi në gjendje të flasim me ta, ne do t’u themi se nuk e shohim të përshtatshme këtë gjë”, tha Recep Tayyip Erdogan në një intervistë televizive.

Forcat tuniziane të sigurisë arrestuan Ghannouchin të hënën vonë dhe e morën atë për ta marrë në pyetje në një ndërtesë të Gardës Kombëtare në kryeqytetin Tunis.

Duke iu kthyer përplasjeve të fundit në Sudan, Erdogan tha: “Ne po ndjekim me shqetësim zhvillimet në Sudan. Sot fola me vëllain tim (Abdelmadjid) Tebboune, presidentin e Algjerisë. Do të kem bisedime me të dyja palët në Sudan.”

Duke vënë në dukje se Turqia është e gatshme të ofrojë të gjitha mjetet e mbështetjes për paqen dhe stabilitetin e Sudanit, Presidenti Erdogan u kërkoi sudanezëve “të vazhdojnë të ndërtojnë të ardhmen e vendit së bashku duke lënë mënjanë mosmarrëveshjet”. /mesazhi

Related posts

Arabia Saudite dhe Kina diskutuan për bashkëpunimin dypalësh në fushën e energjisë

admin

Rusia mohon se avionët janë përplasur me dronin amerikan që u rrëzua në Detin e Zi

admin

Zëdhënësi i Kremlinit Peskov: Erdoğan dhe Putin, burra të fjalës

rezart morina