RTV AHIRETI
Shëndetësi

Problemi për diabetikët: çfarë duhet të hanë dhe çfarë jo

problemi-per-diabetiket:-cfare-duhet-te-hane-dhe-cfare-jo

Diabeti është një sëmundje metabolike, më e shpeshta dhe më e përhapura, fatkeqësisht në rritje të vazhdueshme. Nëse e dimë që incidenca rritet me rritjen e moshës, ka shumë diabetikë që nuk e dinë se janë. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, ka më shumë se 346 milionë diabetikë në botë. Një numër që mund të dyfishohet deri në vitin 2030. Çfarë mund të hanë njerëzit me diabet dhe çfarë duhet të shmangin absolutisht?

Dietë për diabetikët

Ata me diabet duhet të ndjekin një dietë që mund të japë sasinë e duhur të të gjitha lëndëve ushqyese, duke shmangur disa ushqime që mund të rrisin sheqerin në gjak. Dieta duhet të personalizohet sipas moshës, kushteve shëndetësore, mënyrës sedentare, llojit të punës së bërë, por në përgjithësi këshillat që japin ekspertët janë këto:

Konsumoni 5 racione në ditë me fruta dhe perime, duke ndryshuar ngjyrat.

1. Hani vetëm bukë integrale dhe makarona.

2. Konsumoni dy porcione peshk në javë.

3. Hani bishtajore të paktën tre herë në javë.

4. Preferoni mish të bardhë dhe pa dhjamë.

5. Pini një filxhan qumësht të skremuar në ditë

6. Mos hani djathë më shumë se dy herë në javë.

7. Përdorni vetëm vaj ulliri për veshjen.

8. Reduktoni yndyrnat trans që gjenden në ushqimet e paketuara.

Vetëm herë pas here mund të konsumohen sheqer, mjaltë, reçel, çokollatë, ëmbëlsira, pjata të para të përpunuara, pica, patate, fruta të thata. Natyrisht ata që janë diabetikë, por në parim të gjithë, duhet të bëjnë pak aktivitet fizik, të pinë shumë ujë dhe të kontrollojnë periodikisht shëndetin e tyre.

Related posts

Mungesa e hekurit mund të shihet në pëllëmbët e dorës

admin

Ndalni migrenën brenda pak sekondave me këtë përbërës natyral

rezart morina

Çfarë duhet bërë në rast të një ataku kardiak? Ekziston një metodë që mund t’ju shpëtojë jetën

admin