RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Protesta të mëdha në Peru, policia përballet me protestuesit

protesta-te-medha-ne-peru,-policia-perballet-me-protestuesit

Qindra njerëz dolën në rrugët e Limas për të protestuar kundër tranzicionit të pushtetit të nxitur nga thirrja e ish-presidentit Pedro Castillo për ta shpërbërë Kongresin Peruan, i cili përfundoi në arrestimin e tij. Policia shpërndau disa grupe duke gjuajtur disa bombola gaz lotsjellës për të parandaluar protestuesit që të afroheshin pranë kongresit.

Dekreti i Castillos për shkarkimin e përfaqësuesve ishte një përpjekje për të parandaluar një votim të tretë të shkarkimit pasi mbijetoi dy në 17 muaj në detyrë.

Dina Boluarte, nënpresidentja e Castillo-s, u ngrit në postin më të lartë, duke u bërë presidentja e parë femër e Perusë dhe e gjashta e vendit në po aq vite. Ndërkohë, Castillo mbahet për t’u përballur me akuzat për rebelim.

Related posts

Lukashenko i gatshëm ta ndihmojë Putinin kundër Ukrainës

rezart morina

Britania përgatit vaksinën për pandeminë e ardhshme

admin

Zjarrfikësit luftojnë me flakët në një park kombëtar të Çekisë

admin