RTV AHIRETI
Shëndetësi

Provoni këto mënyra natyrale dhe të sigurta për të liruar hundët e bllokuara të fëmijës

provoni-keto-menyra-natyrale-dhe-te-sigurta-per-te-liruar-hundet-e-bllokuara-te-femijes

Uji i kripur është një nga “ilaçet më të mira shtëpiake”

Hunda është linja e parë e mbrojtjes dhe më së shpeshti “vuan” nga baktere dhe viruse të ndryshme. Megjithatë, ajo që është më e rëndësishme është parandalimi i tyre nga përhapja e mëtejshme dhe komplikimi i sëmundjes.

Ju vetë e dini se sa shpesh u rrjedh hundët tek fëmijët dhe se është shumë e rëndësishme që ta hedhin atë sekret që të mos zbresë në fyt dhe në bronke.

Megjithatë, është shumë e lodhshme si për prindërit ashtu edhe për fëmijët kur vazhdimisht duhet t’i lirojnë hundët.

Në çdo rast, pediatrit rekomandojnë që foshnjat të përdorin një aspirator për të pastruar hundën aq shpesh sa është e nevojshme dhe fëmijët më të mëdhenj ta fryjnë atë sa herë që është plot. Ndërkohë, këto dy mënyra natyrale janë mënyra më e mirë për të “qetësuar” hundët:

Ujë me kripë për të liruar hundët dhe për të ndaluar rrjedhjen

Uji me kripë është ilaçi më i mirë në shtëpi për të lehtësuar irritimin e shkaktuar nga rrjedhja e hundës. Ndihmon në hollimin e sekrecionit dhe në këtë mënyrë lehtëson nxjerrjen e tij. Kanalet pastrohen dhe hunda nuk do të bllokohet më dhe gjithashtu do të reduktojë rrjedhjet. Përveç kësaj, kripa është gjithashtu një dezinfektues që do të shkatërrojë mikrobet e dëmshme në hundë.

Përzieni gjysmë lugë gjelle kripë në dy gota ujë të ngrohtë të distiluar. Kthejeni kokën e fëmijës mbrapa dhe përdorni një pikatore për të hedhur disa pika kripur në secilën vrimë të hundës. Lëreni të marrë frymë butësisht për të tërhequr lëngun e kripur më thellë në vrimat e hundës. Përsëriteni procesin disa herë derisa fëmija të ndjejë lehtësim. Kjo vlen për fëmijët më të rritur që dinë të fryjnë hundët. Përsëriteni këtë për disa ditë derisa gjendja të përmirësohet.

Inhalacim me avull të ngrohtë

Kjo është ideale për të vegjlit dhe foshnjat. Nëse hunda rrjedh shumë ose është e bllokuar, ndërsa është duke u larë, avulloni banjën tërësisht me ujë të ngrohtë. Lëreni të qëndrojë aty për aq kohë sa të mundet. Avulli do të qetësojë menjëherë hundën, por gjithashtu do të hidratojë mukozën e irrituar. Në çdo rast, pas larjes hiqni sekrecionin e tepërt dhe fëmija do të marrë sërish frymë.

Nëse simptomat nuk largohen ose përkeqësohen me temperaturë, atëherë duhet ta çoni fëmijën te pediatri. Metodat natyrale mund t’i lehtësojnë simptomat, por nuk mund t’i kurojnë plotësisht ato.

Related posts

Vaksina mund të jetë hapi i madh i ardhshëm në luftën kundër kancerit

admin

Çfarë është hernia diskale dhe si trajtohet

admin

Këto janë sëmundjet që shkakton lagështira në shtëpi

admin