RTV AHIRETI
Shëndetësi

Pse duhet ta konsumoni majdanozin?

pse-duhet-ta-konsumoni-majdanozin?

Majdanozi është një bimë e çmueshme për shumë arsye.

Ndihmon në funksionin e veshkave për shkak të efekteve diuritike që ka;

Ndihmon në balancimin e hipertensionit arterial;

Na ofron shumë fibra dhe një shumëllojshmëri të pasur me vitamina dhe minerale. Ka vlera ushqyese: majdanozi ka vitamina A, C dhe në sasi të vogla, disa komplekse B (B1, B2, B3 dhe B6) kalcium dhe pak magnez dhe kalium;

Na pasuron edhe në shije të gjitha gatimet tona, si salca të ndryshme, në pastat, mishin, peshku etj.

Shënim:

– Majdanozin duhet ta presim në copëza të vogla para se ta konsumojmë në mënyrë që të përthithim sa më shumë nga vlerat ushqyese

– Në gatime duhet ta shtojmë në fund në mënyrë që të mos humbasë vlerat!

Related posts

Çfarë është memoria e qartë?

rezart morina

Rritja e rasteve me nën-variantin Omicron, simptomat dhe paralajmërimi për masat – epidemiologët bëjnë thirrje të barten maskat

admin

Të humbni peshë për 7 ditë: Çfarë duhet t’i shtoni dietës suaj

admin