RTV AHIRETI
Shëndetësi

Pse duhet të hani bajame në mëngjes?

pse-duhet-te-hani-bajame-ne-mengjes?

Bajamet duhet t’i përfshini patjetër në dietën tuaj pasi përmbajnë vitamina, minerale, proteina, fibra, yndyrna të shëndetshme, magnez, vitaminë E dhe antioksidantë të tjerë thelbësorë. Këto janë disa nga përfitimet që merrni nga bajamet:

Përmirësojnë tretjen

Bajamet mund ta bëjnë më të lehtë tretjen në stomak gjë që mund të rrisë përthithjen e disa lëndëve ushqyese. Bajamet ndihmojnë në çlirimin e lipazës, një enzimë që ndihmon trupin tuaj të tresë yndyrnat.

Ndihmojnë në humbjen e peshës

Bajamet janë të ulëta në karbohidrate por të larta në proteina dhe fibra, dy lëndë ushqyese që rrisin ndjenjën e ngopjes, duke reduktuar kështu marrjen e përgjithshme të kalorive. Ngrënia e bajameve mund të nxisë metabolizmin tuaj, i cili lidhet me humbje më të mirë të peshës. Bajamet gjithashtu mund të ndihmojnë në humbjen e yndyrës në bark.

Related posts

Të vjellat mund të jenë të rrezikshme! Si t’i trajtoni!

admin

Mungesa e këtyre vitaminave bën që ju ta ndjeni të ftohtin më shumë

rezart morina

Tri ushqime të shëndetshme që mund t’i shijoni këtë verë

admin