RTV AHIRETI
Shëndetësi

Pse duhet të konsumoni sa më shumë mandarina

pse-duhet-te-konsumoni-sa-me-shume-mandarina

Mandarinat me shijen e tyre të ëmbël dhe të thartë sigurojnë një të tretën e nevojës ditore për vitaminë C, si dhe përmbajnë substanca që kanë veti anti-inflamatore dhe antioksiduese.

1. Janë të pasura me antioksidantë

Antioksidantët ndihmojnë në mbrojtjen e trupit kundër radikalëve të lirë, përndryshe mund të çojë në oksidim. Oksidimi mund të nxisë plakjen dhe sëmundjet.

2. Sistemi imunitar më i mirë

Duke pasur parasysh që përmbajnë një përqindje të lartë të vitaminës C, ato mund të përmirësojnë sistemin imunitar. Vitamina C është një antioksidant që rrit funksionin e qelizave imune. Përmirëson integritetin e lëkurës dhe indeve. Studimet kanë treguar se mandarinat mund të zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të kancerit të mëlçisë.

3. Ato ndihmojnë në rënien në peshë

Duke pasur parasysh se janë një burim i rëndësishëm fibrash dhe japin një ndjenjë ngopjeje për një kohë më të gjatë, mandarinat ndihmojnë në humbjen e peshës. Ata zvogëlojnë dëshirën për të ngrënë më shumë ushqim. Mjekët kanë zbuluar se konsumimi i mandarinave ndihmon në uljen e insulinës sepse sheqeri në fruta shndërrohet në energji. Ato gjithashtu zvogëlojnë rrezikun e gurëve në veshka. Nivelet e ulëta të citratit në urinë mund të shkaktojnë formimin e disa llojeve të gurëve në veshka./Kosovapress

Related posts

5 hapa të thjeshtë për të qenë më të shëndetshëm

admin

Ngrënia e specit më djegës në botë ishte euforike, thotë Ed Currie

wpuser

Ngjyra e pështymës mund të ndihmojë në përcaktimin e rezultateve të infeksionit në mushkëri

rezart morina