RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Pse nuk duhet ta ruani shalqirin në frigorifer

​pse-nuk-duhet-ta-ruani-shalqirin-ne-frigorifer

Nuk ka asgjë më të mirë se të freskoni një ditë të nxehtë vere me një fetë shalqi.

Duke qenë se përbëhet nga 92% ujë, është alternativa më e mirë për konsum në verë.

Mund ta hani të freskët, ta shtoni në limonadë, sallatë frutash ose sallatë me pulë.

Përveç kësaj, shalqiri është jashtëzakonisht i shëndetshëm sepse është i pasur me antioksidues si likopeni, beta-karoten dhe vitaminë C, dhe hulumtimet kanë treguar se ai përmban përbërës antikancerogjenë, përmirëson shëndetin e zemrës dhe redukton inflamacionin dhe stresin oksidues. Ndihmon tretjen dhe kontribuon në shëndetin e flokëve dhe lëkurës, falë vitaminave A dhe C që ndihmojnë në prodhimin e kolagjenit.

Disavantazhi i shalqirit, për shumë, është madhësia e tij. Ndoshta dikur e keni gjetur veten në situatën të matni një shalqi në dyqan, duke shpresuar se do të futej në frigoriferin tuaj. Po sikur t’ju thoshim se nuk duhet të shqetësoheni më për këtë, pasi mbajtja e shalqirit në frigorifer mund të largojë disa nga përfitimet e frutave?

Megjithëse shalqinjtë e ftohtë kanë shije më të mirë në ditët e nxehta të verës, ruajtja e tyre në frigorifer mund të zvogëlojë përmbajtjen e tyre ushqyese, sipas një studimi të ri të botuar në Journal of Agricultural and Food Chemistry.

Hulumtimet kanë treguar se shalqinjtë e ruajtur në temperaturën e dhomës sigurojnë më shumë lëndë ushqyese sesa ato të ftohurit apo edhe të sapo zgjedhurit.

Gjatë një periudhe prej 14 ditësh, ekspertët testuan varietetet disi të njohura të shalqirit dhe i ruajtën në temperaturat 21 gradë, 12 gradë dhe 5 gradë Celsius. Hulumtimi tregoi se ato të ruajtura në 21 gradë Celsius kishin vlerën më të lartë ushqyese.

Ata gjithashtu arritën në përfundimin se pasi të korret shalqiri, ai vazhdon të prodhojë disa lëndë ushqyese. Thjesht ftohja e frutave ngadalëson dhe në fund e ndalon atë proces. Në temperaturën e frigoriferit, ato mund të fillojnë të dekompozohen brenda një jave (ndërsa afati i zakonshëm i ruajtjes së një shalqiri është 14 deri në 21 ditë).

Nëse dëshironi sa më shumë lëndë ushqyese që mund të sigurojë shalqiri, ruajeni në temperaturën e dhomës. Nëse jeni ende në humor për diçka të ftohtë, mund të provoni akullore të shijshme me shalqi.

Related posts

Publikohet raporti, sërish numër i lartë i rasteve të reja me COVID-19 në Kosovë

admin

Si po depërton mikroplastika në ushqimin që konsumojmë?

admin

Hudhra dhe qepa, antibiotikë natyralë

admin