RTV AHIRETI
Kuzhinë

Puding kokosi Rafaelo: Do të habiteni se sa i shijshëm është

puding-kokosi-rafaelo:-do-te-habiteni-se-sa-i-shijshem-eshte

Një ëmbëlsirë e mrekullueshme kremoze që ju shkrihet në gojë!

Përgatitet shumë shpejt, madje edhe më shpejtë hahet.

Bëni një masë të dyfishtë, sepse pjesëtarët e familjes do t’ju kërkojnë përsëri! – transmeton Telegrafi.

Përbërësit:

1 litër qumësht,
200 gr sheqer,
2 qese sheqer vaniljeje,
2 qese puding me vanilje,
20 gr miell,
150 gr kokos,
2 luge gjalpë,
▪ fruta arrore për dekorim.

Përgatitja:

1. Në një tenxhere hedhim 8 dl qumësht, sheqer, vanilje, kokos dhe e vendosim në zjarr të ziejë.

2. Rrahim 2 dl qumësht me 2 puding vaniljeje dhe 2 lugë miell, i shtojmë qumështit të vluar dhe i kaurdisim derisa të trashet. Heqim nga zjarri dhe shtojmë 2 lugë gjalpë, dhe i përziejmë që të shkrihet.

3. Pudingun e ngrohtë e hedhim në tasa. Dekorojmë me fruta arrore dhe kokos.

Shijojeni. /Telegrafi/

The post Puding kokosi Rafaelo: Do të habiteni se sa i shijshëm është appeared first on Telegrafi.

Related posts

Bukë me miell liri dhe fara liri

rezart morina

Salmon i skuqur me gjalpë, shparguj dhe vezë të zier

rezart morina

Vezë në mënyrën turke për kafjall

admin