RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Putin do të takohet me udhëheqësit afrikanë për të diskutuar marrëveshjen e grurit Rusi-Ukrainë

putin-do-te-takohet-me-udheheqesit-afrikane-per-te-diskutuar-marreveshjen-e-grurit-rusi-ukraine

Presidenti rus, Vladimir Putin është planifikuar të takohet me liderët e vendeve afrikane të shtunën në Shën Petersburg, sipas ndihmësit presidencial Yuri Ushakov.

Marrëveshja e grurit do të jetë një nga çështjet kryesore që udhëheqësit do të diskutojnë, tha ai.

“Udhëheqësit afrikanë janë të interesuar për furnizimin e vazhdueshëm të drithit në kontinentin e tyre, gjë që deri më tani nuk ka qenë e mundur sipas marrëveshjes së Stambollit,” tha Ushakov, sipas medias shtetërore TASS.

Rusia ka qenë e pakënaqur me marrëveshjen dhe do të shqyrtojë me kujdes një vendim nëse do ta zgjasë atë, deklaroi Ushakov, duke i bërë jehonë komenteve të Putinit të martën për korrespondentët e luftës në Kremlin, ku ai tha se po konsideronte daljen nga marrëveshja.

Përpara se të takohen me Putinin, udhëheqësit do të takohen të premten me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, njoftoi më herët organizata jofitimprurëse, Brazzaville Foundation. /abcnews

Related posts

Dështojnë zgjedhjet në Tërnoc, Kamberi fajëson komisionerët e partisë së Daçiqit

admin

Përgatitje për skenarin më të keq, BE-së i bëhet thirrje ta ndalojë gazin rus

admin

Azia “digjet” nga temperaturat ekstreme, ekspertët në alarm

admin