RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Putin: I hapur për dialog me këdo që kërkon paqe

putin:-i-hapur-per-dialog-me-kedo-qe-kerkon-paqe

Rusia është e hapur për dialog me këdo që kërkon paqe, tha sot presidenti rus, Vladimir Putin pas takimit me një delegacion të krerëve të shteteve afrikane në Shën Peterburg.

Delegacioni, i cili përfshin gjithashtu përfaqësues nga Egjipti, Senegali, Zambia, Republika e Kongos dhe Uganda, paraqitën një plan 10-pikësh si pjesë e nismës për paqen, dhe për të filluar ndërmjetësimin në Ukrainë.

“Ka ardhur koha për të filluar negociatat dhe për t’i dhënë fund luftës”, tha presidenti i Afrikës së Jugut, Cyril Ramaphosa gjatë takimit me homologun e tij rus, Putin, sipas “Interfax”.

Presidenti rus, Vladimir Putin urdhëroi pushtimin ushtarak të Ukrainës në shkallë të plotë, në shkurt 2022. /atsh

Related posts

Të krishterët për herë të parë minoritet në Angli

admin

5 zgjedhje në 4 vjet, dështon koalicioni qeverisës në Izrael

admin

Begaj në takim me sekretarin e NATO-s: Kosova duhet të anëtarësohet në OKB dhe NATO

rezart morina