RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Putin kërkon rritjen e prodhimit të dronëve rusë

putin-kerkon-rritjen-e-prodhimit-te-droneve-ruse

Presidenti rus, Vladimir Putin, deklaroi se mjetet ajrore ruse pa pilot (UAV) si Kub dhe Lancet janë efektive në Ukrainë, duke shtuar se “Prodhuesit premtuan të rrisin prodhimin. Ata po e përballojnë atë, por duhet edhe më shumë”, transmeton Anadolu.

Putin u takua në Moskë me kreun e kompanisë ruse të industrisë shtetërore të mbrojtjes Rostec, Sergey Chemezov.

Presidenti rus ka theksuar se me largimin e kompanive perëndimore të avionëve nga Rusia, është krijuar një mundësi e rëndësishme për prodhuesit rusë të avionëve.

“Ekziston një mundësi reale që prodhuesit tanë të mbushin këtë treg të boshatisur. Prodhuesit e huaj duan të kthehen (në tregun rus), kjo duhet të zgjidhet përpara se të kthehen”, tha Putin.

Duke deklaruar se prodhimi rus i UAV-ve duhet të rritet gjithashtu, Putin tha se, “Kub dhe Lancet janë shumë efektive. Ata jo vetëm që djegin çdo pajisje, përfshirë prodhimin e huaj, por shpërthejnë edhe pjesë municionesh. Prodhuesit kanë premtuar të rrisin prodhimin. Ata po e përballojnë atë, por duhet edhe më shumë”.

Chemezov gjatë takimit përcolli edhe zhvillimet në sektorin industrial rus dhe tha se dyfishuan prodhimin e helikopterëve dhe avionëve ushtarakë në vitin 2022.

Related posts

Yjet më të njohur të Hollivudit ndihmojnë fushatën elektorale të presidentit Biden

admin

Popullsia e BE-së pritet të tkurret me 6% deri në vitin 2100

rezart morina

Protestat pro-palestineze në universitetet amerikane, rreth 300 të arrestuar në New York – VIDEO

admin6