RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Putin thotë se qendra e gazit natyror të Turqisë do të bëhet një ‘platformë tregtare elektronike’

putin-thote-se-qendra-e-gazit-natyror-te-turqise-do-te-behet-nje-‘platforme-tregtare-elektronike’

Presidenti rus Vladimir Putin tha se një qendër e gazit natyror që ai dhe homologu i tij turk Rexhep Tajip Erdogan ranë dakord të punonin në bisedimet pas bisedimeve në fillim të këtij viti do të ngrihej si një “platformë tregtare elektronike”.

“Dua ta bëj të qartë se kjo nuk është naftë ose një objekt magazinimi nafte, ky është gaz. Si ne ashtu edhe miqtë tanë turq e dimë këtë. Ne po flasim për krijimin e një platforme tregtare elektronike,” u tha Putin gazetarëve gjatë një konference për shtyp në qytetin e Shën Petersburgut vonë të shtunën, sipas AA.

Putin nënvizoi se projekti i qendrës së gazit natyror nuk përfshin ruajtjen e një vëllimi të madh gazi.

“Është vetëm një vend i përshtatshëm për të organizuar një platformë të tillë tregtare elektronike, sepse Turqia është bërë një vend tranzit për Evropën,” tha Putin.

Putin tha se roli i Turqisë si një vend tranzit po rritet dhe nënvizoi se të gjitha vendet do të përpiqen të garantojnë sigurinë e tyre energjetike nëse ndërpriten lidhjet e gazit.

Ai preku gjithashtu bisedimet e ardhshme me Erdoganin, duke thënë se ata kishin rënë dakord të zhvillonin një bisedë telefonike më vonë.

“Ne ramë dakord të bisedojmë, për mendimin tim, të mërkurën. Ne do të flasim dhe do të vendosim,” tha ai.

Ai shtoi se ndërsa ata gjithashtu ranë dakord të zhvillonin bisedime personalisht, ata ende nuk kishin vendosur për kohën dhe përcaktimin. “Ose ai do të vijë tek ne, ose unë do të shkoj tek ai, do të shohim”, tha Putin.

Pas një takimi me homologun e tij ukrainas Volodymyr Zelenskyy në Stamboll, Erdogan njoftoi në fillim të këtij muaji se Putin mund të vizitojë Turqinë në gusht. /hashtag

Related posts

Lajçak: Presim që zgjedhjet lokale në veri të shpallen pa vonesa

rezart morina

Po punonte me eskavator, burri në Kosovë zbulon 100 plumba në tokë dhe armë shpërthyese

admin

Një vjet nga tragjedia e autobusit në Bullgari

admin