RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Putini arreston qindra protestues, përfshirë edhe gratë protestuese – VIDEO

putini-arreston-qindra-protestues,-perfshire-edhe-grate-protestuese-–-video

Qindra demonstrues u mblodhën në një shesh qendror në qytetin e largët lindor të Rusisë, Yakutsk, të dielën për të protestuar ndaj përpjekjeve të mobilizimit të njoftuara nga presidenti Vladimir Putin në fillim të kësaj jave.

Protestuesit performuan një valle tradicionale jakute të njohur si “osuokhai” dhe brohoritën “Ndal gjenocidin”. Gazeta lokale e lajmeve “SakhaDay” ndau pamjet e disa prej atyre që iu bashkuan tubimit duke u arrestuar nga policia dhe hipur në autobusë.

Të shtunën, policia arrestoi më shumë se 700 protestues në qytete anembanë Rusisë. Protestat e mëparshme rezultuan me më shumë se 1.300 arrestime. Ndërkohë banorët e Donbasit po votonin për t’u bërë pjesë e Rusisë, në një qendër votimi në ambasadën e porsahapur të Republikës së vetëshpallur Popullore të Donnjeckut.

Votimet e organizuara nga Kremlini në rajonet lindore të Ukrainës, Luhansk dhe Donjeck, si dhe Kerson dhe Zaporizhzhia në jug, janë shpallur të pavlefshme nga Kievi dhe Perëndimi. Votuesit deklaruan besnikërinë e tyre ndaj Rusisë, ndërsa një tjetër akuzoi Britaninë se ishte bashkëpunëtore në vrasjen e fëmijëve të tyre duke furnizuar Ukrainën me armë. /koha

Related posts

Bujar Osmani do ta kryesojë OSBE-në nga janari

admin

Trafiku ajror global rritet me 57 për qind në shtator

admin

Abbas: Sulmeve të Izraelit do t’u kundërvihemi me rezistencë popullore

admin