RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Putini do të takohet me presidentin kinez në fund të dhjetorit

putini-do-te-takohet-me-presidentin-kinez-ne-fund-te-dhjetorit

Presidenti rus, Vladimir Putin dhe homologu i tij kinez, Xi Jinping pritet të takohen në fund të dhjetorit për të diskutuar për ngjarjet e rëndësishme që kanë ndikuar dy vendet gjatë gjithë 2022-it.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Pekov, tha për gazetarët se data dhe axhenda e takimit është caktuar dhe se së shpejti pritet të publikohen nëpërmjet një njoftimi zyrtar.

Në një konferencë për shtyp, Peskov tha se dy liderët janë në komunikim të vazhdueshëm më njëri-tjetrin.

Ndërkohë nuk dihet ende nëse takimi presidentit rus dhe kinez do të zhvillohet virtualisht, apo kokë më kokë. /abcnews

Related posts

Rrëzimi i qeverisë bullgare/ Kryeministri Petkov drejton gishtin nga mafia dhe Rusia

admin

COVID-19 – Kina ndalon publikimin e shifrave të pandemisë ndërsa rastet rriten

admin

Rusia: Gati të eksportojmë 30 milionë tonë drithë deri në fund të vitit

admin