RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Putini e Macroni pajtohen për vizitën e IAEA-së në centralin në Zaporizhzhia

putini-e-macroni-pajtohen-per-viziten-e-iaea-se-ne-centralin-ne-zaporizhzhia

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin dhe ai i Francës, Emmanuel Macron, janë pajtuar për nevojën që të vizitohet centrali bërthamor në Zaporizhzhia të Ukrainës nga inspektorët nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA), ka njoftuar Kremlini raporton BBC.

Gjatë bisedës telefonike, Putini ka fajësuar Kievin për granatimet në afërsi të centralit.

Ukraina e ka akuzuar Rusinë për të njëjtën gjë. Presidenti i Ukrainës e ka akuzuar Rusinë për shantazh nuklear.

Inspektorët ndërkombëtarë pritet të lejohen ta vizitojnë centralin në Zaporizhzhia muajin e ardhshëm, është thënë nga diplomati rus Mikhail Ulyanov. /koha

Related posts

Sadriu: Ligji për Bashkësitë Fetare duhet miratuar, shpresojmë që vërejtjet tona të merren parasysh

admin

Turqia dënon bastisjet në kompleksin e xhamisë Al-Aksa

admin

Francë, grupi i të rinjve “pushton” një pikë karburanti në Paris

admin