RTV AHIRETI
Shëndetësi

Qepë, hudhra, uthull molle si antibiotik natyral

qepe,-hudhra,-uthull-molle-si-antibiotik-natyral

Mjekësia farmaceutike me atë alternative me produkte natyrale është gjithnjë në “luftë”, për të prodhuar ilaçe të reja që shpëtojnë njerëzimin dhe antibiotiku është një ndër mrekullitë e shpikura.

Por jo rrallë dëgjojmë që ndokujt ‘nuk i bënë fajde’ as antibiotikët.

E pikërisht në këtë pikë nis lufta e mjekësisë tradicionale që përdor bimët për të kuruar sëmundjet.

Para viteve ’90, fëmijët para se t’i çonin te mjeku për infeksion bajamesh që ai t’i jepte mjekimin antibiotik, aplikonin lëng hudhrash të freskët.

Dhe jo pak fëmijë kanë shpëtuar nga penicilina në atë kohë.

Hudhra përdorej edhe kur të vegjlit kishin parazitë intenstinalë, sepse prania e hudhrës së gjallë në trup i vriste ato.

Related posts

​Ushqimet që ndihmojnë më së miri në trajtimin e ftohjes

admin

Bashkia e Tiranës nis kontrollin falas të shikimit për fëmijët në kopshtet publike

admin

Koçiu në Kroaci, nënshkruan planin e ri të bashkëpunimit në shëndetësi

rezart morina