RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëTurqi

Qeveria e Gjermanisë rrit ndihmën për viktimat e tërmetit në Siri

qeveria-e-gjermanise-rrit-ndihmen-per-viktimat-e-termetit-ne-siri

Qeveria gjermane u ka premtuar viktimave të tërmetit të rëndë në Sirinë veriore një ndihmë të mëtejshme humanitare.

“Edhe pse regjimi i presidentit Bashar al- Assad po pengon rrugën e organizatave të ndihmës, ne nuk do t’i lëmë njerëzit atje vetëm,” tha ministrja e Jashtme, Annalena Baerbock për “Bild”.

“Bëhet fjalë për nënat, fëmijët dhe gjyshërit që kanë përjetuar luftën për më shumë se 10 vjet, disa prej të cilëve u është dashur të ikin disa herë dhe tani po vajtojnë të dashurit e tyre nën rrënoja”, tha ajo. “Atyre, tani u mungojnë edhe nevojat më elementare për mbijetesë, një çati mbi kokë, uji i pijshëm, diçka për të ngrënë dhe ilaçe. Kjo është arsyeja pse ne po e rrisim edhe një herë ndihmën tonë për rajonin me mbi 22 milionë euro (23.5 milionë dollarë)”.

Pothuajse dy javë më parë, një tërmet i fortë me magnitudë 7.7 goditi Turqinë juglindore dhe Sirinë veriore, i pasuar nga një tërmet tjetër me magnitudë 7.6 ballë.

Numri i të vdekurve të konfirmuar në Turqi dhe Siri është mbi 45 000. /koha

Related posts

Turqi: Votimet pranë mbylljes

rezart morina

Mijëra hebrenj udhëtojnë nga Izraeli në Administratën qipriote greke

rezart morina

Dialogu Kosovë-Serbi, Borell raporton para ministrave të BE-së

admin