RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Qeveria në Gaza: 97 gazetarë janë vrarë në sulmet izraelite që nga 7 tetori

qeveria-ne-gaza:-97-gazetare-jane-vrare-ne-sulmet-izraelite-qe-nga-7-tetori

Qeveria në Rripin e Gazës njoftoi se numri i gazetarëve të vrarë në sulmet e kryera nga ushtria izraelite në Gaza që nga 7 tetori është rritur në 97, transmeton Anadolu.

Nga Zyra për media e Qeverisë në Gaza është bërë një deklaratë për këtë çështje.

Në deklaratë thuhet se gazetari Adil Zagrab humbi jetën në sulmin e ushtrisë izraelite në shtëpinë e tij në qytetin Rafah, në jug të Rripit të Gazës.

Gjithashtu theksohet se numri i gazetarëve të vrarë në sulmet e Izraelit në Rripin e Gazës që nga 7 tetori është rritur në 97.

Në një deklaratë të mëparshme nga Zyra për media thuhej se “Izraeli i vret gazetarët në Gaza në mënyrë të qëllimshme me synimin për të heshtur të vërtetën e Palestinës, për të fshehur dhe parandaluar që lajmet dhe informacionet të mbërrijnë tek opinioni rajonal dhe ndërkombëtar”.

Related posts

Ukrainasit shkatërrojnë bazën ruse, e godasin fuqishëm me raketat franceze ‘AASM Hammer’

admin

Merkel dekorohet me çmimin më të lartë në Gjermani – VIDEO

admin

BE shpall konferencën e donatorëve për të mbledhur fonde emergjente për Turqinë dhe Sirinë

admin