RTV AHIRETI
Kuzhinë

Qofte, vakt i shkëlqyer nga furra e shporetit

qofte,-vakt-i-shkelqyer-nga-furra-e-shporetit

Ne i pëlqejmë recetat e vjetra! Edhe kur e dimë që përgatiten lehtë, i duam edhe më shumë

Përbërësit:

1 kg patate,
500 g mish të grirë,
2 vezë,
150 g proshutë,
250 g djathë të bluar,
50 g gjalpë,
50 ml vaj,
qepë
rigon,
piper,
erëza të thata,
▪ salcë domatesh.

Përgatitja:

Ziejini patatet. Ndërsa patatet janë duke u gatuar, bëni qofte nga mishi i bluar, qepa e grirë hollë, proshuta dhe erëzat.

Përzieni patatet e ziera me gjalpin dhe bëni pure.

Në fundin e një enë rezistuese ndaj zjarrit vendosim purenë e patateve, sipër vendosim salcën e domates me erëza, më pas qoftet dhe i pjekim për rreth 20 minuta në 200 gradë Celsius.

Vendosni djathin e grirë mbi qofte dhe piqni edhe për pesë deri në 10 minuta të tjerë.

Ju bëfshin mirë, – transmeton Telegrafi.

The post Qofte, vakt i shkëlqyer nga furra e shporetit appeared first on Telegrafi.

Related posts

Kjo është receta më e mirë për të bërë mish me lakër – shije perfekte për dimër

admin

Ëmbëlsirë karameleje me mjaltë: Biskotë më shije mbresëlënëse!

rezart morina

Salmon i skuqur me gjalpë, shparguj dhe vezë të zier

rezart morina