RTV AHIRETI
Shëndetësi

Qumësht dhe mjaltë çdo mëngjes, këto janë përfitimet

qumesht-dhe-mjalte-cdo-mengjes,-keto-jane-perfitimet

Kombinimi i këtyre dy përbërësve, gjen një përdorim të gjerë edhe në kozmetike dhe si mjet për ruajtjen e shëndetit.

Disa nga benefitet e këtij kombinimi janë:

Rigjeneron lëkurën – qumështi dhe mjalti kanë veqori antimikrobike.

Kjo veçori bëhet edhe më e mirë kur këta dy përbërës bëhen bashke.

Ngadalëson plakjen– shumë studime kanë treguar se këta dy përbërës veprojnë në trupin tonë si regjenerues si dhe e ngadalësojnë plakjen.

Ndihmon tretjen – një gotë qumësht i përzier me mjaltë në mëngjes është efektiv për të shmangur kapsllëkun, fryerjen dhe çrregullimet e tjera të zorrëve.

Ndihmon frymëmarrjen – mjalti dhe qumështi janë ilaçe për ftohjen, kollën dhe frymëmarrjen në përgjithësi.

Related posts

​6 gjëra të pazakonta që mund të vini re në trupin tuaj pas notit

admin

Pastroni zorrët, rrafshojeni stomakun për një javë: Një racion zëvendësojeni me këtë sallatë!

admin

Si ndikon në trupin tonë bërja e një pune që nuk ju pëlqen?

rezart morina