RTV AHIRETI
Shëndetësi

Qumësht dhe mjaltë çdo mëngjes, këto janë përfitimet

qumesht-dhe-mjalte-cdo-mengjes,-keto-jane-perfitimet

Kombinimi i këtyre dy përbërësve, gjen një përdorim të gjerë edhe në kozmetike dhe si mjet për ruajtjen e shëndetit.

Disa nga benefitet e këtij kombinimi janë:

Rigjeneron lëkurën – qumështi dhe mjalti kanë veqori antimikrobike.

Kjo veçori bëhet edhe më e mirë kur këta dy përbërës bëhen bashke.

Ngadalëson plakjen– shumë studime kanë treguar se këta dy përbërës veprojnë në trupin tonë si regjenerues si dhe e ngadalësojnë plakjen.

Ndihmon tretjen – një gotë qumësht i përzier me mjaltë në mëngjes është efektiv për të shmangur kapsllëkun, fryerjen dhe çrregullimet e tjera të zorrëve.

Ndihmon frymëmarrjen – mjalti dhe qumështi janë ilaçe për ftohjen, kollën dhe frymëmarrjen në përgjithësi.

Related posts

Katër ushqime që janë të shëndetshme për zemrën

admin

I ke duart gjithnjë të ftohta? 5 arsye pse ndodh kjo

rezart morina

Duhet t’i hani apo jo frutat dhe perimet e ngrira?

rezart morina