RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Rajoni jugor në Francë shpall ‘alarm të kuq’ për shkak të rrezikut nga zjarret

rajoni-jugor-ne-france-shpall-‘alarm-te-kuq’-per-shkak-te-rrezikut-nga-zjarret

Në rajonin Var në jug të Francës është shpallur “alarmi i kuq” pasi temperaturat përvëluese po paraqesin “rrezik shumë të lartë nga zjarret”, transmeton Anadolu.

Administrata Meteorologjike Franceze paralajmëroi se nesër do të ketë “rrezik shumë të lartë zjarresh” në rajonin Var.

Me këtë paralajmërim, në rajon është aktivizuar “alarm i kuq”, pasi temperaturat e ajrit që kanë arritur mbi normalen sezonale po paraqesin rrezik për të shkaktuar zjarre në pyje dhe për të përhapur flakët.

Përveç kësaj, një nivel më i ulët rreziku, “alarm portokalli”, është shpallur në rajonin Bouches-du-Rhone, ndërsa për rajonet Aude, Herault, le Gard, Aveyron, Ardeche, Drome, Hautes-Alpes, Alpes-de-Haute-Provence, Alpes-Maritimes, Vaucluse, Haute-In Corse dhe Corse-du-Sud u kërkua vigjilencë në lidhje me rrezikun e zjarreve.

Nga ana tjetër, zjarret e mëdha dhe të vogla që shpërthyen në disa rajone, si Haute-Corse dhe Nice, janë vënë nën kontroll brenda një kohe të shkurtër me ndërhyrjen e zjarrfikësve.

Related posts

Kuleba: Ukraina ka mjaftueshëm armë për kundërofensivën ndaj Rusisë

rezart morina

Gjendet e vdekur një grua në Drenas

admin6

Emërohen edhe dy gjyqtarë në Gjykatën Komerciale

rezart morina