RTV AHIRETI
FeaturedLajmeLajmetShqipëri

Rama dhe Zelensky nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi

rama-dhe-zelensky-nenshkruajne-marreveshje-bashkepunimi

Kryeministri Edi Rama dhe presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, kanë nënshkruar një marrëveshje në ambientet e Kryeministrisë së Shqipërisë.

Marrëveshja e bashkëpunimit parasheh forcimin dhe promovimin e miqësisë Shqipëri-Ukrainë.

Pas takimit Rama-Zelensky, pritet të vijojë agjenda ditore e paraparë për Samitin e Ukrainës.

Ky samit po mbahet mes udhëheqësve të Ballkanit Perëndimor dhe atij të Ukrainës, Volodymyr Zelensky, në synimin për riafirmimin e angazhimit të përbashkët të shteteve të Evropës Juglindore për mbështetje ndaj sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht.

Related posts

S’ka kuorum: Nuk ndryshon ligji për pensionet

admin

S’kalon propozimi i Rusisë për seancë të jashtëzakonshme për Kosovën në KS të OKB-së

admin

Katër persona të lënduar në një aksident në Pejë

RTI