RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Rasti i Astrit Deharit, Ministria e Drejtësisë pezullon nga detyra Kryeinspektorin

rasti-i-astrit-deharit,-ministria-e-drejtesise-pezullon-nga-detyra-kryeinspektorin

Ministria e Drejtësisë njofton se mbi bazën e gjetjeve në Raportin e Inspektoratit të Ministrisë së Drejtësisë, sot Komisioni Disiplinor ka marrë vendim për pezullimin nga puna të Kryeinspektorit të Inspektoratit, Ylber Topalli.

Procedura disiplinore ndaj z. Topalli është iniciuar për pretendimet e shkeljeve të rënda procedurale që janë të ndërlidhura me rastin e ngjarjes së Astrit Dehari, që kishte ndërruar jetë në Qendrën e Paraburgimit në Prizren, më 5 nëntor 2016.

Me këtë rast, pas konstatimit të gjetjeve të Raportit të cilat i kemi proceduar edhe në Prokurori të Shtetit, bëjmë thirrje dhe theksojmë nevojën e vazhdimit të procedurave hetimore për trajtimin e mëtutjeshëm të të gjitha rrethanave deri në zbardhjen përfundimtare të këtij rasti” thuhet në njoftimin e Ministrisë së Drejtësisë.

Related posts

Escobari do të marrë pjesë në takimin e Ohrit

rezart morina

Paralajmëron Norvegjia: Rusia mund të jetë gati të sulmojë NATO-n në tre vjet

admin

Shefi i ushtrisë izraelite: Gatishmëria e ushtrisë për të sulmuar objektet bërthamore të Iranit është përmirësuar

admin