RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Reagon KFOR-i: Po monitorojmë nga afër situatën, PK-ja ka përgjegjësinë parësore për menaxhimin e incidentit në terren

reagon-kfor-i:-po-monitorojme-nga-afer-situaten,-pk-ja-ka-pergjegjesine-paresore-per-menaxhimin-e-incidentit-ne-terren

KFOR-i ka reaguar pas vrasjes së një pjesëtari të Policisë së Kosovës sot në veri, dhe plagosjes së një tjetri.

Në reagimin e tyre thuhet se KFOR-i vazhdon të monitorojë nga afër situatën në Banjska dhe trupat e KFOR-it janë të pranishme në zonë, të gatshme për t’iu përgjigjur nëse kërkohet.

“Policia e Kosovës, si reaguese e parë, ka përgjegjësinë parësore për menaxhimin e incidentit në terren.

Komandanti i KFOR-it është në kontakt të ngushtë dhe të vazhdueshëm me të gjitha palët e interesuara ndërkombëtare, përfshirë BE-në, Shefin e Shtabit të Forcave të Armatosura të Serbisë dhe me institucionet në Kosovë, dhe po punon intensivisht për të gjetur një zgjidhje”, thuhet në reagimin e KFOR-it.

Tutje thuhet se misioni i KFOR-it i udhëhequr nga NATO dënon fuqishëm sulmin kundër Policisë së Kosovës dhe dërgon ngushëllimet më të thella për familjen dhe të dashurit e të ndjerit.

Related posts

Kurti: Arrestimi i tre policëve na detyron ta rrisim kontrollin kufitar

admin

Konjufca: Ka nevojë për trysni më të madhe ndaj Serbisë për të zhdukurit me dhunë

admin

Osmani: Me formimin e Qeverisë së re bullgare pres një kapitull të ri në marrëdhëniet mes Shkupit dhe Sofjes

rezart morina