RTV AHIRETI
Shëndetësi

Receta e thjeshtë e akullores së shtëpisë me tre shije të ndryshme

receta-e-thjeshte-e-akullores-se-shtepise-me-tre-shije-te-ndryshme

Akullorja e shtëpisë është padyshin një ëmbëlsirë fantastike, veçanërisht në këto ditë përvëluese vere. Aspak e mundimshme, kërkon pak përbërës dhe të mrekullon me shijen e saj fantastike.

Ju mund ta konsumoni në çdo kohë të ditës, ajo do t’ju freskojë dhe ëmbëlsojë menjëherë mendjen edhe shpirtin.

Ja një mënyrë e përgatitjes së akullores në shtëpi me shije të ndryshme, pa pasur nevojën e një makinerie.

Përbërësit

500 ml krem ??pana

350 g qumësht të kondensuar

Copa çokollate

1lgj kafe pluhur e tretshme

1lgj krem lajthie

Përgatitja

Hidhni në një enë kremin pana dhe përpunojeni me një mikser dore derisa kremi të fryhet dhe të jetë i butë.

Më pas shtoni qumështin e kondesuar dhe përpunojeni sërisht derisa përbërësit të bashkohen plotësisht.

Ndani masën në tre tasa dhe shtoni në njërën copat e çokollatës, tek tjetra kafenë dhe tek e fundit kremin e lajthisë.

Lërini në frigorifer për të paktën 3/4 orë.

Shërbejeni akulloren e ftohtë në një kaush ose në një gotë.

Related posts

Këto janë dëmet që mund t’i shkaktoni fytyrës nëse flini me grim

admin

Koçiu në Kroaci, nënshkruan planin e ri të bashkëpunimit në shëndetësi

rezart morina

Dita Botërore kundër duhanit, pesë fakte rreth duhanpirjes

admin