RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ringjallja e iniciativës së grurit axhenda kryesore në përpjekjet diplomatike të Turqisë në OKB

ringjallja-e-iniciatives-se-grurit-axhenda-kryesore-ne-perpjekjet-diplomatike-te-turqise-ne-okb

Ringjallja e marrëveshjes së grurit të Detit të Zi ishte fokus kryesor i përpjekjeve diplomatike të Turqisë në Asamblenë e Përgjithshme të 78-të të OKB-së.

Ministri i Jashtëm turk Hakan Fidan theksoi rëndësinë e trajtimit të ndikimit të mundshëm të luftës Rusi-Ukrainë në tregtinë e rajonit të Detit të Zi.

Turqia po punon në mënyrë aktive për të ndalur luftën dhe e konsideron atë një prioritet kryesor për shkak të pasojave të saj të rëndësishme rajonale dhe globale.

Pezullimi i nismës së drithërave të Detit të Zi prek jo vetëm rajonin, por ka edhe implikime për Afrikën.

Turqia po vazhdon përpjekjet e saj për zgjidhjen e kësaj çështjeje, duke u mbështetur në negociatat e vitit të kaluar të udhëhequr nga presidenti Rexhep Tajip Erdogan.
Rënia e marrëveshjes së grurit në korrik ka shtyrë Ukrainën dhe partnerët e saj të kërkojnë rrugë alternative tokësore për eksportet bujqësore, ndërsa refuzimi i Rusisë për të zgjatur marrëveshjen bazohej në mospërputhjen e perceptuar nga perëndimi me detyrimet dhe kufizimet mbi eksportet e veta.

OKB dhe Turqia ndërmjetësuan marrëveshjen e grurit në të kaluarën, e cila pati një ndikim pozitiv në çmimet globale të ushqimit. /mesazhi

Related posts

Krim në familje, vëllai vret vëllanë dhe kunatën, policia jep detajet

admin

Kostoja e përmbytjeve në Pakistan mbi 10 miliardë dollarë

admin

BE ndan 30 milionë euro për të luftuar emigrantët që i shkojnë përmes Ballkanit

admin