RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

RMV: Nxënësit e shkollave fillore sot fillojnë me pushimin veror

rmv:-nxenesit-e-shkollave-fillore-sot-fillojne-me-pushimin-veror

Nxënësit e shkollave fillore po përfundojnë sot vitin shkollor 2022/2023, ndërsa gjimnazistët tashmë prej të premtes janë në pushim. Nxënësit e shkollave fillore mbajtën mësim edhe disa ditë, sepse gjysmëvjetori i dytë filloi më vonë, pasi me vendim të qeverisë u zgjatën pushimet dimërore.

Ky vit shkollor përfundoi pa tekste për disa lëndë. Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri, problemin me tekstet e lokalizon në interesin e pamjaftueshëm të autorëve për t’u regjistruar në thirrje, kështu që zgjidhjet do të kërkohen edhe përmes materialeve përgatitore.

Ai siguron se nga 1 shtatori do të ketë tekste, por ende nuk mund të gjejë se kush do ta shkruajë tekstin e gjuhës maqedonase për klasën e pestë.

Pas shpërndarjes së teksteve me gabime, Ministria e Arsimit tashmë do të kërkojë një mënyrë për t’i minimizuar ato.

Ndryshe nga viti i kaluar, nga arsimi mbërriti informacioni se këtë vit nxënësit do të marrin dëftesat në kohë.

Regjistrimi dhe regjistrimi i nxënësve në arsimin e mesëm do të bëhet në një periudhë regjistrimi me dy regjistrime në muajin qershor.

Do të bëhet përmes aplikacionit elektronik, përmes lidhjes në portalin e shërbimeve elektronike të Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës me njoftim të veçantë për nxënësit e shkollave të mesme përmes llogarive të tyre përdoruese në Schools.mk /shenja

Related posts

Italia do të ndalojë mishin e prodhuar në laborator

admin

Andrew Tate dhe vëllai nuk lirohen nga Gjykata rumune, 30 ditë të tjera pas hekurave

admin

Masa të rrepta sigurie në New York përpara Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së – VIDEO

rezart morina