RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Rojet bregdetare turke shpëtojnë 194 migrantë të parregullt të shtyrë mbrapa nga Greqia

rojet-bregdetare-turke-shpetojne-194-migrante-te-parregullt-te-shtyre-mbrapa-nga-greqia

Një dron i marinës turke ka regjistruar pamjet e forcave greke duke shtyrë një varkë që transportonte migrantë të parregullt në brigjet rrethit Çeşme në provincën e Izmirit

Rojet bregdetare të Turqisë shpëtuan jetën e 194 migrantëve të parregullt në Detin Egje, të cilët u shtynë ilegalisht në anën turke nga forcat greke, tha Ministria e Mbrojtjes Kombëtare, transmeton Anadolu Agency (AA).

Një dron i marinës turke ka regjistruar pamjet e forcave greke duke shtyrë një varkë që transportonte migrantë të parregullt në brigjet rrethit Çeşme në provincën e Izmirit, tha ministria në një postim në Twitter.

Ministria shtoi se situata u raportua menjëherë në Komandën e Rojës Bregdetare Turke dhe se migrantët u shpëtuan.

Ndërkohë, rojet bregdetare kanë shpëtuar jetën e 188 të tjerëve në rrethet Urla dhe Çeşme midis të hënës dhe të martës.

Migrantët janë transferuar në zyrën provinciale të migracionit.

Ankaraja dhe grupet ndërkombëtare të të drejtave të njeriut kanë dënuar në mënyrë të përsëritur praktikën e paligjshme të Greqisë të largimit të azilkërkuesve, duke thënë se ajo shkel vlerat humanitare dhe ligjin ndërkombëtar duke rrezikuar jetën e njerëzve të cenueshëm, duke përfshirë gratë dhe fëmijët.

Turqiaka qenë një pikë kyçe tranziti për migrantët e parregullt që duan të kalojnë në Evropë për të filluar jetë të re, veçanërisht ata që ikin nga lufta dhe persekutimi në vendet e tyre.

Turqia tashmë strehon 4 milionë refugjatë, më shumë se çdo vend tjetër në botë. /aa

Related posts

Një punonjës i OKB-së plagoset rëndë nga ushtria izraelite në Rafah

admin6

3 mijë euro gjobë ndaj policit të akuzuar për keqtrajtim gjatë detyrës

rezart morina

Portugalia në alarm, fillon përgatitjet për valën e tretë të të nxehtit

admin