RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Rosstat: Më shumë se 400 000 rusë emigruan në gjashtë muajt e parë të 2022

rosstat:-me-shume-se-400-000-ruse-emigruan-ne-gjashte-muajt-e-pare-te-2022

Rreth 419 000 njerëz u larguan nga Rusia në gjysmën e parë të 2022, dyfishi i vitit të kaluar, njoftoi agjencia e lajmeve RBC.

Shifrat shënuan gjithashtu herën e parë në historinë e fundit që Rusia ka parë emigracion përtej imigracionit, me rreth 322 000 njerëz të regjistruar në nisje.

Autoriteti statistikor rus Rosstat nuk dha detaje mbi kombësinë e atyre që migrojnë.

Rusia tradicionalisht tërheq emigrantë nga ish-republikat sovjetike. Megjithatë, këtë vit, lëvizja shkoi në drejtim të kundërt, me 369,000 njerëz që u larguan nga Rusia për në ish-shtetet sovjetike dhe vetëm 295,000 hynë në Rusi nga ato vende.

Rusia nisi pushtimin e saj të Ukrainës në shkurt, gjë që çoi jo vetëm në një eksod nga Ukraina, por edhe në një valë njerëzish që largoheshin nga Rusia.

Kundërshtarët politikë rusë shkuan në mërgim dhe shumë punëtorë të rinj të aftë u larguan gjithashtu nga vendi në kërkim të mundësive më të mira ndërsa bizneset u tërhoqën.

Komunitete të mëdha ruse janë formuar në Armeni dhe Gjeorgji, kryesisht për shkak të kushteve relativisht të relaksuara të hyrjes për rusët.

Popullsia ruse në përgjithësi u ul me 480,000 në gjashtë muajt e parë të vitit, pjesërisht për shkak të humbjes natyrore të popullsisë. /atsh

Related posts

Pendarovski dhe Vuçiq takohen në manastirin Prohor Pçinski

rezart morina

Somali, shpërthimi i një rakete në një shesh lojërash vret të paktën 22 fëmijë

admin

BE propozon një strategji të re të industrisë së mbrojtjes

rezart morina