RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Rrëshqitjet e dheut shembin 2.700 shtëpi në rajonet jugore të Kinës

rreshqitjet-e-dheut-shembin-2.700-shtepi-ne-rajonet-jugore-te-kines

Provincat jugore të Kinës janë goditur nga disa stuhi shiu, duke shkaktuar përmbytje dhe rrëshqitje dheu në qytete dhe zona rurale.

Në rajonin autonom Guanzhi, rreth 145.000 njerëz u evakuuan dhe më shumë se 2.700 shtëpi u shembën. 10.000 shtëpi të tjera u dëmtuan në shkallë të ndryshme. Një objekt prej druri u shemb në qarkun Rongshui, duke ua marrë jetën pesë personave.

Shiu i dendur ka përfshirë gjithashtu pjesë të provincës Guizhou që nga e premtja mbrëma, duke shkaktuar përmbytje që kanë zhytur fshatra dhe kanë dëmtuar infrastrukturën.

Ministria e burimeve ujore të Kinës ka paralajmëruar se do të ketë më shumë stuhi shiu në provincat jugore në fillim të javës së ardhshme. /koha

Related posts

NATO zhvillon stërvitjen më të madhe ajrore në Evropë mes tensioneve me Rusinë

rezart morina

Grevat “gjunjëzojnë” Britaninë/ Greva masive ka paralizuar shumë shërbime dhe shkollat

admin

Zjarr i madh në Katar, pranë një vendgrumbulli të tifozëve – VIDEO

admin